Jak dodała, w odpowiedzi na atak UAV „Izraelskie Siły Obronne uderzyły w irańskie cele w Syrii”.

Następnie poinformowano, że syryjski system przeciwlotniczy zestrzelił izraelski myśliwiec. „Izraelskie Siły Obronne uderzyły w irańskie systemy kontroli w Syrii, które (wcześniej) wysłały UAV w izraelską przestrzeń powietrzną, po czym nastąpił zmasowany syryjski ostrzał przeciwlotniczy. Jeden myśliwiec F-16 rozbił się w Izraelu, ale pilot jest bezpieczny” – napisał na Twitterze rzecznik izraelskiej armii podpułkownik Jonathan Conricus.

Izraelskie media poinformowały, że maszyna rozbiła się w północnym Izraelu.

Syria komentuje

„Syryjska obrona przeciwlotnicza otworzyła ogień w odpowiedzi na akt agresji ze strony Izraela skierowany w sobotę przeciwko bazie wojskowej i trafiła w „więcej niż jeden samolot”” – powiadomiło źródło w armii Syrii, na które powołuje się syryjska telewizja.

„Wroga jednostka izraelska dzisiaj (w sobotę) o świcie dokonała nowego aktu agresji przeciwko jednej z baz wojskowych w regionie centralnym kraju. Nasza obrona powietrzna przeciwstawiła się temu i uderzyła w więcej niż jeden samolot” – podało anonimowe źródło w syryjskiej armii, nie ujawniając więcej szczegółów.

Izraelska armia oświadczyła z kolei, że tylko jeden jej myśliwiec został zniszczony przez syryjską obronę przeciwlotniczą podczas ataku na irańskie stanowisko w Syrii, z którego wcześniej wystartował samolot bezzałogowy w stronę Izraela.

„Wszystkie myśliwce wróciły bezpiecznie (do bazy), poza jednym, który rozbił się w Izraelu” – poinformował rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus.

Zaprzeczył tym samym doniesieniom strony syryjskiej jakoby tamtejsza obrona przeciwlotnicza trafiła w „więcej niż jeden cel”.

W następstwie syryjskiego ostrzału na północy Izraela było słychać syreny – przekazała AP.

Syryjskie media państwowe, powołując się na źródła w rządzie, podały w środę, że tego dnia wojsko izraelskie ostrzelało ośrodek badawczy w miejscowości Dżamraja na północ od stolicy Syrii, Damaszku. Jak dodano, syryjska armia zdołała zestrzelić w locie część pocisków. Zaatakowany ośrodek bywał celem izraelskiego ostrzału już wcześniej. Armia Izraela odmówiła komentarza w tej sprawie.

W czasie trwającej od 2011 roku syryjskiej wojny domowej Izrael wielokrotnie atakował cele w Syrii, przede wszystkim transporty broni dla wspierającego syryjski reżim libańskiego Hezbollahu. Państwo żydowskie oficjalnie nie jest stroną konfliktu w Syrii, ale uznaje za wrogi reżim w Damaszku, a także wspierający go związany z Iranem libański Hezbollah, dozbrajany przez Iran.