Miziaforum's Blog

Trzech Króli – chrześcijańska uroczystość Objawienia Pańskiego w Niemczech i co oznacza C+M+B czy może K+M+B ?

Posted by miziaforum w dniu Styczeń 6, 2018


 

Co roku 6 stycznia przypada chrześcijańska uroczystość Objawienia Pańskiego. W polskiej tradycji przyjęło się nazywać ją świętem Trzech Króli. W tym dniu wiele osób oznacza swoje drzwi poświęconą kredą wypisując skrót K+M+B, lub C+M+B. Która forma jest poprawna?

Objawienie Pańskie to chrześcijańskie święto, którego symbolem jest historia opisana w Ewangelii według świętego Mateusza. Opowiada ona o Mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem i oddali pokłon Jezusowi.

W związku ze świętem od XV/XVI wieku przyjął się zwyczaj święcenia kredy i kadzidła, który trwa do dziś. Katolicy poświęconą kredą oznaczają drzwi do swoich mieszkań.

I właśnie z tym zwyczajem wiąże się spór, który od pewnego czasu powraca w okresie poprzedzającym święto Trzech Króli. Dotyczy on oznaczenia, które stosuje się do oznaczania drzwi czyli C + M + B albo K + M + B. Która forma jest prawidłowa i co oznacza skrót?

Okazuje się, że na to pytanie odpowiedziała już Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Instytucja ta wydała dokument „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Zasady i wskazania”. Do wspomnianego sporu odnosi się pkt. 118, w którym możemy przeczytać:

(…) Drzwi znaczy się krzyżem Chrystusa, cyfrą nowego roku oraz tradycyjnymi inicjałami świętych Mędrców (K+M+B), co tłumaczy się formułą „Christus mansionem benedicat”.

Uznaje się, że obie formy zapisu są poprawne. Poza tym znak „+”, który znajduje się pomiędzy literami oznacza w rzeczywistości znak krzyża. Często również dopisuje się na końcu formuły aktualny rok.

Komentarzy 14 to “Trzech Króli – chrześcijańska uroczystość Objawienia Pańskiego w Niemczech i co oznacza C+M+B czy może K+M+B ?”

 1. Llubię said

  Polubienie

  • anna38 said

   Hrab Drak…pfff…bez jaj…Kto mu wierzy??….chyba debile…q…a…szok ilu mamy ciemnych ludzi w kraju. Albo hrab jest ciemny i mysli, ze mu ktos uwierzy….

   Polubienie

 2. Llubię said

  Polubienie

 3. Żuraw said

  Czy ja wiem, czy Trzech Króli, zdania są podzielone- .petru mówi, że sześciu 😉 😀

  Polubienie

 4. Llubię said

  Polubienie

 5. ja said

  Fajne

  Polubienie

 6. Llubię said

  40 min cierpień i mąk piekielnych 😦 😦 😦 Łkania, żale , bóle … Daaaawno nawet tu pisałam, że tak będzie !!! I co ??? … I to na „g” !!! 😦 😦 😦 … A pisałam , pora zrobić coś polskiego będącego alternatywą dla lewackiego google !!! I co ??? I to samo „g” !!! A co robią polscy informatycy ??? Ano za darmo łatają dziury w microsofcie !!! Baranom bez ambicji wystarczy, że ich gates poklepie po pleckach 😦 … Jak nie wiecie jak ten świat działa, to patrzcie na Rosjan, czy Chińczyków – mają swoje portale, a tego lewackiego ścierwa nawet nie dopuszczają !!! … I kto wie … skoro świat się przebiegunował , może tamte portale zaczną robić za niegdysiejszą „Wolną Europę” ??? 😦
  fb, yt , google , to zaraza i mafia … i co z tego , że Polacy pójdą na „cda” , jak któregoś dnia ktoś zechce wyszukać taką ~Emisję tam , a plugawy google umieści wyniki wyszukiwań na 100 stronie ??? … Na 1 da „emisja co2 w tv trwam ” ??? POLSKA WYSZUKIWARKA TEŻ JEST NAM POTRZEBNA !!! … A informatycy dalej będą kombinować, jak się gigantom przypodobać … bo i w pedał-enie o nich powiedzą … myśl przewodnia – „za dobrobyt i chwałę waszą … i waszą !!! ” … To się nazywa cebulactwo 😦 😦 😦

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: