Miziaforum's Blog

Pismo „Foreign Policy” informuje , o wycofaniu pomocy finansowej dla Polski 100 % , Ukraina traci 70 % :-) czyżby Koniec tuczenia złodziei ?

Posted by miziaforum w dniu Kwiecień 30, 2017


W ostatnich tygodniach polskojęzyczne media mówiły wiele o rzekomym „końcu programów pomocowych USA dla Polski”, dodając także o znacznej ich redukcji dla Ukrainy. Plany Donalda Trumpa wobec zarządzającej nimi agencji USAID ujawniło pismo „Foreign Policy” – finansowanie programów pomocowych zostanie obcięte w części lub całości. Według „Foreign Policy”, szef instytucji Wade Warren miał powiedzieć swoim podwładnym na jednym z niedawnych spotkań, że administracja w Waszyngtonie rozważa włączenie USAID do struktur Departamentu Stanu w ramach zapowiedzianych cięć wydatków. Zaoszczędzone środki mają zostać przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa wewnętrznego USA (przynajmniej oficjalnie).

Dokument, który obejmuje 15-stronicowy wykaz pomocy dla zagranicznych krajów, określa zmniejszenie finansowania programu dla Ukrainy: tamtejsze podmioty państwowe i pozarządowe stracą sporo, bo w pierwotnym planie budżetu pomoc dla nich na 2018 rok miała wynosić ponad 570 mln dolarów, a nowy projekt przewiduje zmniejszenie finansowania do 177 mln dolarów. W ostatniej kolumnie wyraźnie określono procent cięć – 68,8%. Beneficjenci USAID w Polsce stracą 100 proc. pomocy, czyli ok. 3 mln dol. rocznie – więc sumę raczej niewielką, w porównaniu z naszymi wschodnimi sąsiadami. Całość pomocy stracą też m.in. Białoruś, Czarnogóra, Azerbejdżan, Turkmenistan, Brazylia, Kuba, wiele krajów afrykańskich i część państw-wysp na Pacyfiku, a także kraje Ameryki Łacińskiej.

Oficjalnie USAID jest mechanizmem zewnętrznej pomocy, udzielanej przez USA państwom słabiej rozwiniętym, mającym na celu wspieranie w nich reform politycznych i gospodarczych, oraz budowy demoliberalnego „społeczeństwa obywatelskiego”. Jednak w praktyce większość środków trafia do grup powiązanych z władzami tych państw, albo do środowisk, które później wywierają nacisk na elity rządzące, broniąc interesów USA. Natomiast w Afryce większość środków z USAID jest zwyczajnie rozkradana przez lokalne elity rządzące, oraz wspierające je sitwy klanowo-plemienne. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na Bliskim Wschodzie – zwłaszcza w Syrii gdzie pomoc materialna trafia często w ręce dżihadystów, i to nie tylko tych uważanych przez władze amerykańskie za „umiarkowaną opozycję”. Często bywa i tak, że członkowie grup „umiarkowanych” przechodzą do grup ewidentnie skrajnych (ISIS, Al-Nusra), a wraz z nimi wędrują dostarczone przez USA pieniądze i inne dobra materialne. Dotyczy to także broni, dostarczanej za pośrednictwem innych instytucji i kanałów.

Zdjęcie przedstawia faktycznych beneficjentów USAID w Syrii. Paluch podniesiony w górę w geście „Tawhid” (w Polsce rozpoznawalny szerzej przez aferę z Mametem Khalidowem) chyba wyjaśnia co trzeba…

Na stronach internetowych organizacji USAID w kontekście Polski czy Ukrainy trudno jest znaleźć jakiekolwiek konkrety nt. faktycznych beneficjentów programu; często wspomina się tam jedynie o bliżej nieokreślonych „liderach” . Można za to natknąć się na ogólniki propagandowe, wyidealizowane zdjęcia i opisy, czy pochwałę „terapii szokowej” Balcerowicza.

O tym, że USAID nie jest pomocą tego samego typu co UNNRA czy Plan Marshalla, najlepiej świadczą komentarze elit politycznych USA. Większość amerykańskich ekspertów ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego twierdzi, że tego rodzaju cięcia „tworzą konkretne zagrożenia dla interesów bezpieczeństwa USA”. Magazyn „Foreign Policy” przypomina także, że w lutym br. 121 emerytowanych generałów i admirałów wysłało list otwarty do Białego Domu i Kongresu, protestując przeciwko zmniejszeniu środków na pomoc zagraniczną i dyplomację. Wyrazili oni zaniepokojenie, że takie cięcia ryzykują utratą międzynarodowego wpływu USA.

Ich obawy dotyczą zwłaszcza Ukrainy: – Jednym z głównych celów i kierunków polityki USA na Ukrainie w ciągu wielu lat było zachęcanie ich do tworzenia europejskich instytucji – powiedział były ambasador USA na Ukrainie William Taylor, który obecnie zajmuje stanowisko wiceprzewodniczącego Amerykańskiego Instytutu na rzecz Pokoju.

Propozycje Białego Domu muszą zostać zatwierdzone przez Kongres podczas głosowania nad ustawą budżetową. Jeśli zostaną przyjęte, dotychczasowi beneficjenci USAID w Polsce począwszy od 2018 roku nie otrzymają już żadnych pieniędzy – zaś ich odpowiedniki na Ukrainie otrzymają blisko 70 proc. mniej środków. 

Komentarzy 18 to “Pismo „Foreign Policy” informuje , o wycofaniu pomocy finansowej dla Polski 100 % , Ukraina traci 70 % :-) czyżby Koniec tuczenia złodziei ?”

 1. miziaforum said

  a to warto posłuchać

  Polubienie

  • miziaforum said

   parafrazując Korwina Mikke I UWAŻAM ZE CAŁY INTERNET POWINIEN ZOSTAĆ ZNISZCZONY !!
   bezpowrotnie

   Polubienie

   • KnUR1 said

    eee tam; ja do roboty zapierdalam i swoje musze robić; drapacze chmur ani inne wynalazki same się nie budują; także bez przesady; ja sam jestem z rocznika, który nie znał internetu; także bez przesady; a jak jeden z któryś pierdolnięty i całe dnie na fejsie itepe to jego problem; z tego nie wyżywi rodziny;

    Polubienie

    • miziaforum said

     ostatnio widziałem jednego jak szedł i kukał w smatra i wlazł prosto pod ruszający tramwaj …….. dobrze ze ten tylko ruszał więc go jebną lekko I WIESZ O CO DARŁ MORDĘ TEN STUKNIĘTY NIE O ROZJEBANE SPODNIE I ZŁAMANE 2 PALCE ALE O SMARTFONA !!

     Polubienie

     • KnUR1 said

      Ja sam kilka razy straciłem kontakt z rzeczywistościa 🙂 i to na kilka lat i to jako niby 30-latek – wirtualne światy, zarobki wymienialne na PLN; nigdy jednak z tego nie zarobiłem specjalnie dużo, żeby żyć, nawet zakochałem się w jakimś elfie 🙂 … dopóki potrafisz to traktować jako rozrywkę to jest OK, ale jak nagniesz to będzie tak samo jak z piciem, paleniem, ćpaniem, hazardem ited. Mam paru znajomych w PL co pracuja za 1500 PLN i po robocie znikają w MMORPG grach – tam się odnajduja lepiej – NIŻ KURWA MAĆ W TEJ CODZIENNEJ POLSCE!

      Polubienie

 2. marek said

  http://pikio.pl/kulisy-zycia-i-poznania-zony-39-letniego-macrona-wbija-was-w-ziemie-obiecujemy/

  Polubienie

 3. KnUR1 said

  OK. Dziś mi brat wysłał fotke (nie widać go na niej) – nie ważne – to taka moja stara ekipa z Bydgoszczy jeszcze:
  https://ibb.co/dbO0y5
  na 15 osób – wszystkich nie widać, w wieku pod 40stke – jest tylko jedno dziecko, śluby itepe podobnie; to nie jest żaden zlot dorosłych; oni zwyczajnie są upośledzeni;

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: