Miziaforum's Blog

Facebook przed Polskim sądem SPRAWA JUŻ NA WOKANDZIE !

Posted by miziaforum w dniu Luty 28, 2017


To już oficjalne. Przedstawiciele Facebooka staną przed polskim sądem ws. o dyskryminację. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał bowiem  pozew złożony przez prezesa Reduty Dobrego Imienia p. Macieja Świrskiego.

Reduta Dobrego Imienia 9 grudnia 2016 roku złożyła pozew do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez firmę Facebook. Wcześniej RDI otrzymała zawiadomienia o blokowaniu profili katolickich i narodowościowych.

Obecnie – jak informuje RDI – trwa tłumaczenie pozwu na język angielski. Dokumenty, po jego przetłumaczeniu, mają trafić do Stanów Zjednoczonych i Irlandii. Po tym Facebook jest zobowiązana do odpowiedzi i ustosunkowania się do wezwania sądu. Na obecnym etapie postępowania Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że sprawa powinna być rozpoznawana przed polskim sądem i według polskiego prawa

– Dla nas jest to wielki sukces. To pierwsza tego rodzaju sprawa. Facebook, spółka amerykańska, z główną siedzibą w USA, będzie odpowiadała za naruszenie prawa i konstytucji kraju w którym prowadzi działalność. Sprawa jest tym bardziej wyjątkowa, że jest to spółka o zasięgu globalnym, ponieważ funkcjonuje w przestrzeni internetowej – powiedziała Urszula Wójcik, rzecznik Reduty Dobrego Imienia.

RDI zwraca również uwagę, że Facebook przyzwala na propagowanie symboli komunistycznych

Jedna odpowiedź to “Facebook przed Polskim sądem SPRAWA JUŻ NA WOKANDZIE !”

 1. krab said

  W piątek 24 lutego Maciej Świrski prezes Reduty Dobrego Imienia złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Redaktorowi Naczelnemu Newsweek.pl o sprostowanie nieprawdziwych informacji opublikowanych na portalu Newsweek.pl. Treści, które powinny być zmienione znajdują się w artykule Pauli Szewczyk pt. Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? „Mała zbrodnia” Marka Łuszczyny opublikowanym 21 stycznia.
  Maciej Świrski żąda opublikowania w Nesweek.pl oświadczenia punktującego błędy historyczne zawarte w artykule:
  1. W czasie II wojny światowej istniały niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne.
  2. Nieprawdziwa jest informacja, że w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Rosjanie, na terenie Polski stworzyli komunistyczne obozy pracy.
  3. Filię obozu w Auschwitz-Birkenau, po II wojnie światowej otworzyli Sowieci.
  Sprawa ma charakter precedensowy.
  Artykuł Pauli Szewczyk był kilkakrotnie zmieniany o czym informowało na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Wolne Jeziorany publikując dodatkowo komentarz do tekstu Newsweeka. Krytyczna opinia spowodowała intensywne działania wydawcy. Przedstawiciel Ringier Axel Springer Polska wezwał Wolne Jeziorany do usunięcia artykułu i zadośćuczynienia finansowego za publikację tekstu.
  Reduta Dobrego Imienia objęła Stowarzyszenie pomocą prawną.
  Będziemy informować o postępach w obu sprawach.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: