Miziaforum's Blog

SYBERYJSKIE MROZY NAD POLSKĄ ? OSTRZEGA JUŻ DZIŚ PORTAL TWOJA POGODA

Posted by miziaforum w dniu Listopad 29, 2016


Polska zmieni się w Syberię? Będzie minus 30 stopni?

Na Syberii zima rozpoczęła się największym mrozem od 114 lat. Termometry pokazują nawet minus 45 stopni. Fala tęgich mrozów płynie w kierunku Europy. Czy grożą nam paraliżujące temperatury i duże śniegi? A może sroga zima znów „przejdzie bokiem”?

W ostatnich tygodniach prąd strumieniowy zaczął mocno meandrować, czego efektem były rekordowo wysokie temperatury w Arktyce oraz wyjątkowe mrozy na Syberii. W rejonie bieguna północnego średnia temperatura dobowa przekraczała normę nawet o 20 stopni. Z kolei w środkowej Rosji noce i poranki przynosiły nawet minus 45 stopni, a więc największy mróz o tej porze roku od 1902 roku.

Fala mrozów zaczęła przesuwać się w kierunku Europy, ale do Polski nie dotarła, ponieważ obroniły nas przed nią mokre atlantyckie niże. Mróz i śnieg skierowały się najpierw na Bałkany, a potem nad republiki byłego ZSRR w południowo-zachodniej Azji i wreszcie nad Bliski Wschód. Śnieg poprószył właśnie na wyżej położonych obszarach Arabii Saudyjskiej.

Jednak zapowiada się kolejna wędrówka syberyjskich mrozów. Czy i tym razem atlantyckie niże nas obronią przed prawdziwą zimą? Prognozy nie są jeszcze ustabilizowane względem tego, co zdarzy się po pierwszym tygodniu grudnia. To właśnie wtedy zdecyduje się, czy zima pozostanie z nami na dłużej, czy też w dalszym ciągu będziemy balansować na pograniczu zimy i jesieni.

Prognoza sezonowa na grudzień nie uległa zmianom, nadal wskazuje na łagodny przebieg aury w tym miesiącu, co oznaczałoby lekką zimę. Warto jednak pogdybać, co stałoby się, gdyby jednak układy niżowe okazały się zbyt słabe, a fala syberyjskiego mrozu rozlała się po Europie.

Najpierw mielibyśmy intensywne opady śniegu, które słabłyby wraz z postępującymi rozpogodzeniami. Wreszcie nocami i porankach temperatura spadałaby do minus 20-25 stopni, a lokalnie nawet do minus 30 stopni. W najcieplejszym momencie dnia byłoby minus 10-15 stopni. Z pewnością byłyby to jedne z najniższych temperatur od wielu lat.

Jednak nie do końca, bo z potężnym mrozem mieliśmy już do czynienia w 2010 roku, a wcześniej w 2006 roku. 10 lat temu w Toruniu i Sulejowie temperatura spadła do minus 32 stopni. Jednak do rekordów byłoby jeszcze daleko.

Te pochodzą głównie z lat 50., 60. i 80. Wówczas temperatury spadały w większości regionów naszego kraju do około minus 30 stopni. Najniższą temperaturę w mieście wojewódzkim odnotowano w Białymstoku, gdzie w styczniu 1950 roku było aż minus 38 stopni.

Zdarzały się jednak jeszcze większe mrozy. Najprawdopodobniej najniższe temperatury na tle ostatniego stulecia zmierzono w lutym 1929 roku. Na terenach podgórskich południowej Polski mogło być nawet około minus 40 stopni.

Jeszcze wcześniej, podczas tzw. Małej Epoki Lodowej, a więc w osiemnastym i dziewiętnastym wieku, w Bieszczadach, na Podhalu czy Żywiecczyźnie termometry mogły pokazywać prawie minus 50 stopni. Nie sposób tego potwierdzić oficjalnymi pomiarami, jednak niektóre źródła pisane wspominają o tak niskich temperaturach.

Syberyjskie mrozy potrafią być jednak znacznie silniejsze. Tam, gdzie jest ich źródło, a więc we wschodniej części Syberii, nazywanej Jakucją, temperatury spadające do minus 60 stopni zdarzają się prawie każdej zimy.

Absolutne rekordy odnotowano w 1892 i 1933 roku w rejonie Ojmiakonu i Wierchojańska, niewielkich miasteczek zamieszkiwanych w sumie przez 1,5 tysiąca ludzi. Temperatura spadła tam do minus 68 stopni i jest to oficjalnie potwierdzone przez Światową Organizację Meteorologiczną.

Jednakże z dawnych zapisków wynika, że mogło bywać nawet minus 70 stopni. Wydaje się to być ekstremum temperatury, jak dla tamtych obszarów. Trzeba podkreślić, że najzimniejsze obszary Rosji położone są w górskich kotlinach, gdzie zimne powietrze opada i zalega przez dłuższy czas, jednocześnie dalej się ochładzając.

Ostatnie trzy z rzędu łagodne zimy były okresem zwycięstw atlantyckich niżów nad rosyjskimi wyżami. W efekcie zimne powietrze zamiast wdzierać się do Europy, spływało znacznie bardziej na południe niż powinno. Kilkukrotnie zdarzały się opady śniegu na Półwyspie Arabskim i w Egipcie.

Wcześniej śnieg widziano tam nie częściej niż raz na kilka lat. Sypało oczywiście jedynie na wyżej położonych terenach, gdzie temperatura była dużo niższa od tej panującej na nizinach.

Jeśli podobny scenariusz zrealizuje się także tej zimy, to kłopoty ze śniegiem i przeszywającym chłodem znów będą mieć Arabowie, a u nas zima będzie łagodna. Oczywiście trend ten kiedyś się odwróci, bo w nieskończoność ciepłych zim mieć nie będziemy.

Źródło:

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116522,polska-zmieni-sie-w-syberie-bedzie-minus-30-stopni

P.S JAK WIDZICIE POMAŁU POMAŁU „WRÓZĄ” MIĘKNĄ JUŻ RURY …… SKORO DOPUSZCZAJĄ W/W SCENARIUSZ

A JA PRZYPOMNĘ MOJĄ PROGNOZĘ Z PRZED 3 TYGODNI GDY WSZYSCY PIALI Z ZACHWYTU NAD NADCHODZĄCYM LETEM TEJ ZIMY W POLSCE ……

3 TYGODNIE … ZOSTAŁO W POLSCE DO ATAKU WORTEX POLAR .. ZIMA STULECIA TO PEWNE ALBO … ??

Posted by miziaforum w dniu Listopad 14, 2016

https://miziaforum.wordpress.com/2016/11/14/3-tygodnie-zostalo-w-polsce-do-ataku-wortex-polar-zima-stulecia-to-pewne-albo/

P.S W PIĄTEK LUB EWENTUALNIE NAJPÓŹNIEJ W NIEDZIELĘ NAJBLIŻSZĄ 

ZAMIESZCZĘ BARDZO SZCZEGÓŁOWĄ I STARANNIE DOPRACOWANĄ PROGNOZĘ NA ŚRODKOWĄ CZĘŚĆ GRUDNIA W POLSCE …

(!) ……….. !

Komentarzy 39 to “SYBERYJSKIE MROZY NAD POLSKĄ ? OSTRZEGA JUŻ DZIŚ PORTAL TWOJA POGODA”

 1. miziaforum said

  NO ZARAZ NAPISZECIE ŻE JAK WYŻEJ W TEKŚCIE ZIMY ŚNIEŻNE I MROŻNE BYWAŁY W LATACH 60 70 I 80 XX WIEKU I DALIŚMY JAKO KRAJ RADĘ A I INDYWIDUALNIE TEŻ ……. NIE TYLE INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE JEST WAŻNE CO GOTOWOŚĆ PAŃSTWA DO TEGO TYPU WYZWAŃ

  III R.P ……… FUNKCJONOWANIE POPRAWNE TEGO TWORU ZAMIERA PRZY TEMPERATURZE – 15 PO 5 DNIAQCH Z RZĘDU

  PRZY MINUS 30 I DURZYCH OPADACH PAŃSTWO ZWANE III R.P …………… PRZESTANIE FUNKCJONOWAĆ ZUPEŁNIE I UTONIE W ŚNIEGU NA MOŻE NAWET I TYGODNIE

  DLA CZEGO TAK ?

  BO KTO TO ODŚNIEŻY ? DROGI TORY I TP ………. KTO ODMROZI CO TRZEBA W ENERGETYCE

  ZA STRASZNEJ KOMUNY 🙂 JAK NASYPAŁO ŚNIEGU

  TO PIERWSZY SEKRETARZ DZWONIŁ DO GENERAŁA ……….. 🙂 I TEN W CIĄGU KILKU GODZIN RZUCAŁ DO ROBOTY Z ŁOPATAMI 300 000 ŻOŁNIERZY SŁUŻBY ZASADNICZEJ .. 🙂

  TERAZ JEST LEPIEJ 🙂 KAŻDY SIĘ MOŻE SAM OBSŁUŻYĆ JAK MU SIE NIE PODOBA

  Polubienie

  • tteis77 said

   za oddawanie krwi nie płacą „a jest cenna, bardzo”, a za taką robotę ” I TEN W CIĄGU KILKU GODZIN RZUCAŁ DO ROBOTY Z ŁOPATAMI 300 000 ŻOŁNIERZY SŁUŻBY ZASADNICZE” co mi dadzą?

   Polubienie

  • mirek said

   Mizia daj spokoj z tym zydowskim portalem twojapogoda. Cigłe artykuły o ociepleniu kliimatu

   Polubienie

   • KrisT said

    hahhaha nie wiesz ze globalne oziębienie , mini epoka lodowcowa jest wynikiem globalnego ocipienia sorry ocieplenia!(zym więcej rozstopi się lodu tym bardziej zaburzony zostaje prąd morski, transportujacy cieplą wodę) winę ponoszą ludziki wydalając nadmiar gazu cieplarnianego groznego metanu bo tagże wybuchowego tylną częścia ciała przez spozywanie zbyt dużej ilości bialka pochodzenia roslinnego z roslin strączkowych!!!! przodują w tym wegetarianie i inni weganie zajadajacy sie soją,soczewicą,grochem,fasolą , bobem i inna zieleniną jak kapustą….
    drugie w kolejnosci są krowy – w znacznym stopniu tez weganki – zjadające mega ilości zieleniny w wyniku czego steżenie gazów cieplarnianych na pastwiskach jest tak wysokie iz pasterz ma zakaz zbliżania się z otwartym ogniem do krowy!
    szczegolnie od jej tylnej strony!
    na pohybel weganom i krowom…… morskim też…. przez nich będziemy marznąć!
    jaki z tego morał? jedzcie duzo mięska! bo po nim nie gazuje,,,,,,

    Polubienie

    • Anna said

     co ty p… ?

     Polubienie

     • KrisT said

      zamroziło Ci juz połkulę odpowiedzialną za poczucie humoru??? sarkazmu nie czaicie?
      a tak na poważnie to metan jest jednym z głównych gazow cieplarnianych zaraz po parze wodnej….
      🙂

      Polubienie

      • Anna said

       tu nikt nie pęka ze śmiechu, nawet z Twojego sarkazmu, nie jest ani dobrze ani śmiesznie

       Polubienie

       • KrisT said

        ciągłe zamartwianie się i stres to czynnik chorobotwórczy! w tym kraju pomimo iz jest zle nalezy się jak najwięcej śmiać, nawet z siebie samego dla dobra zdrowia swego…
        czasem wystarczy usmiech i poprostu olanie sprawy nie wartej naszych nerwów! stres zabija powoli !
        pomysl sobie iz na ukrainie mają jeszcze gorzej za rzadów Poroszenki… mogliśmy sie tam urodzić! w stosunku do Nich , MY nie mamy się wcale najgorzej, choć porównując Nas do zachodu już tak różowo nie jest.
        czym bardziej nam zle, tym więcej smiechu, głeboki oddech i …..dalej pod górkę!

        Polubienie

 2. alfons said

  Portal internetowy defence24.pl donosi, że rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło usługę kolejową na transport ogromnej ilości sprzętu i żołnierzy. W porównaniu do lat poprzednich, gdy rosyjska armia jeździła na Białoruś na manewry, zamówiono transport aż 80 razy większy. Zamiast 50 wagonów kolejowych, aż 4126 wagonów!!!

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/wielkie-transporty-rosyjskiej-armii-na-bialorus-moga-zwiastowac-wojne-w-2017-roku

  i co wy na to ?

  Polubienie

 3. alfons said

  Muzułmanie mogą udawać chrześcijan, podawać się za nich, a nawet pozornie uczestniczyć w obrzędach chrześcijańskich – przekonuje wykładowca Al Azhar dr Salim Abdul Galil.

  Nie chodzi oczywiście o każdą sytuację. Gdy muzułmanie są w większości takie zachowanie jest niedopuszczalne. Jednak jeśli znajdują się na terytorium niewiernych mogą spokojnie podawać się za niewiernych i stosować – dla własnego bezpieczeństwa czy pożytku – zasadę ukrywania się.

  http://malydziennik.pl/quotmuzulmanie-moga-udawac-chrzescijanquot-dla-dobra-islamu,275.html

  Polubienie

 4. KrisT said

  zastanawia mnie jedno, bo jesli to prawda:
  http://www.zerohedge.com/news/2016-11-29/declaration-war-erdogan-says-turkish-forces-are-syria-end-assads-rule
  to co na to FR???? to się wszystko kupy nie trzyma! dopiero co turcja przeprosiła FR….
  ciekawe jak to wytłumaczy NATO? i jaki będzie jej stosunek do Turcji i najwazniejsze czy odwetowe działania Syrii i FR zostaną uznane jako atak na państwo sojusznicze NATO???
  jeśli NATO tego nie potępi i nie wykluczy turcji to… juz chyba wiemy w jakim celu zaatakowano syrię.

  Polubienie

 5. Elsa said

  W poniedziałek wieczorem wracałam z Gliwic w stronę Katowic tracą średnicową. Trochę padało a potem zmroziło, Zrobiła się taka szklanka na drodze, że szok. Drogowcy oczywiście byli zaskoczeni. W korku się stało ponad 2 godz. A to dopiero początek. Do domu jechałam ponad 4 godz. a zawsze zajmuje mi to 1h i parę minut.

  Polubienie

 6. Elsa said

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03450-Sejmowa-partiokracja-chroni-swoich-interesow.htm

  Polubienie

 7. KrisT said

  Mizia jaka masz prognozę? bo podają że:
  https://pogoda.interia.pl/wiadomosci/news-jaka-bedzie-tegoroczna-zima-sa-dlugoterminowe-prognozy,nId,2314469

  Polubienie

 8. KrisT said

  będzie ciekawie, http://fakty.interia.pl/swiat/news-bild-merkel-za-wstrzymaniem-negocjacji-akcesyjnych-z-turcja,nId,2315128
  sułtan otworzy granice….

  Polubienie

  • Anna said

   ona cały czas dąży do inwazji islamskiej na Europę bo sama chce zostać cesarzem Europy, córka hitlera, c.d. podboju Europy, II w.św. nie została zakończona, Niemcy nie podpisały kapitulacji!!!

   Polubienie

   • miziaforum said

    niemcy sprowokują zerwaniem negocjacji akcesyjnych do UE Erdogana bo on jest jebnięty ale skutek tego co się stanie gdy ich póści przez Bałkany bedzie i straszny i tragiczny , zarówno dla tych 3,5 miliona Syryjczyków jak i Europejczyków LUDZIE IDZIE ZIMA DLA NAS OT TAKA SOBIE ALE DLA SYRYJCZYKÓW NA SERIO – 15 TO ŚMIERĆ …….. no i co im pozostanie gdy Grecy przepuszczą tą nawałe bo przepuszczą ? zaczną szturmować ci pielgrzymi mieszkania .. w poszukiwaniu ciepła …… jak ich dopadnie zima gdzieś po miedzy Grecją a Ausrtią

    Polubienie

    • abecadło said

     Chcą rozpętać zadymę, plemię zmijowe, ludzi zywcem zamrozą, albo jak piszesz napuszcza ich na wielkie miasta aby atakowali rdzennych mieszkańców i powstanie rzeź, krew bedzie płyneła rwącymi potokami przez miasta.
     To jest zaplanowane, bo mogli ich puscic w wakacje a nie w zime, ale po co , skoro trzeba to urozmaicic, zywe fajerwerki.

     Polubienie

    • Elba said

     Każdy powojenny rząd niemiecki oraz demokratyczne rządy innych państw Europy są skorumpowane przez agentów agencji DVD, ortodoksyjnych nazistów. Agencja ta działa jak amerykańska CIA (także założona przez Niemców) z tym, że nie jest agencją rządową. Program nuklearny Izraela nie podlega sankcjom ponieważ nie jest jego własnym programem. Francja dostarczyła technologii, a DVD finansuje. Człowiekiem który odpowiedzialny jest za to, że „Izrael posiada dziś arsenał bomb atomowych” jest były izraelski polityk, urodzony w Polsce i wychowany przez jezuitów Szymon Perski (obecnie Szymon Peres, 9-ty prezydent państwa). Jego rozmowy poufne z papieżami oraz więcej niż serdeczne traktowanie go przez tych ostatnich jest zaskakujące.

     Polubienie

 9. bittix87 said

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: