Miziaforum's Blog

Polska ZASOBY WODY PRYWATNE utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” nakazem UNIJNYM !! tylko w Polsce …

Posted by miziaforum w dniu Październik 18, 2016


tu cytat z projektu ustawy prywatyzującej Polskie zasoby wodne !

„Opłatami za pobór wody zostaną objęci m.in. rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji. Za niewdrożenie prawa unijnego – jak podkreśla MŚ – grożą kary, nawet 10 mld zł. Ministerstwo zwraca uwagę, że wprowadzenie opat jest też warunkiem koniecznym do sięgnięcia po wspólnotowe finansowanie dla inwestycji przeciwpowodziowych (ok. 3,5 mld euro)”

reszta w linku tu

https://miziaforum.wordpress.com/2016/10/17/jutro-glosowanie-nowe-prawo-wodne-powstanie-super-ministerstwo-ktore-bedzie-zawiadywalo-calymi-zasobami-wodnymi-w-polsce-info-tvn-24/#comment-287387

A TERAZ PRZECZYTAJCIE CZYM I JAK ZMUSZONO KRAJE AMERYKI POŁUDNIOWEJ DO PRYWATYZACJI WODY W ICH KRAJACH ….. łudząco podobne jak wyżej a nawet takie same …

WODA – DOSKONAŁY POMYSŁ NA BIZNES?


Dwa atomy wodoru i jeden tlenu dają życie. Cząsteczka, którą możemy przedstawić za pomocą chemicznego wzoru H2O, nie posiada substytutu. Jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawowy budulec ludzkiego ciała – aż dwie trzecie naszego ciała składa się z wody. Jesteśmy w stanie zapłacić za nią każdą cenę, nawet najbardziej absurdalną, przerażająco wysoką.

Już w XVIII wieku Adam Smith, ojciec ekonomii, pisał o pewnym paradoksie – woda, która ma zasadnicze znaczenie dla naszego życia, uważana jest za dobro bez ekonomicznej wartości. Natomiast diament, którego nie potrzebujemy do przetrwania, ceni się bardzo wysoko. Tym tropem poszły transnarodowe korporacje, które zobaczyły w wodzie źródło potencjalnego zysku.

Komercjalizacja wody – argumenty zwolenników

Cytując amerykański magazyn „Fortune”: woda „może być tym dla XXI wieku, czym ropa naftowa dla wieku XX”.Bank Światowy oszacował wartość wody na bilion dolarów rocznie. To właśnie ta instytucja wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz trzema największymi korporacjami posiadającymi sieci wodociągowe (Suarez, Vivendi, RWE Thames Water) prowadzą od wielu lat kampanię na rzecz prywatyzacji wody. Uchwalenie w 1992 roku przez ekspertów zajmujących się tematyką wodną Deklaracji Dublińskiej (The Dublin statement on water and sustainable development) przyczyniło się do umocnienia wśród polityków idei komercjalizacji wody. Zgodnie z tym dokumentem wodę uznano za dobro ekonomiczne o określonej wartości, które powinno być dostarczane według zasad gospodarki rynkowej. Wyraźnie jednak zastrzeżono, że cena wody powinna być osiągalna dla każdego człowieka, jako że jest dobrem podstawowym i niezbędnym do życia. Od tego czasu zachodziła zmiana w międzynarodowej polityce dotyczącej tego podstawowego zasobu, a za najlepsze rozwiązanie problemu niedoborów coraz częściej uznawano komercjalizację.

Zwolennicy Deklaracji Dublińskiej głoszą, że w krajach słabo rozwiniętych, gdzie władza jest skorumpowana, jedynym rozwiązaniem zapewniającym dostawy wody do mieszkań oraz odpowiednie zarządzanie zasobami jest oddanie ich w ręce szeroko pojętego biznesu. Zwolennicy zaangażowania sektora prywatnego (korporacje, prywatni przedsiębiorcy, agencje pomocowe, rządy i samorządy wielu państw) twierdzą, iż prywatyzacja zasobów wodnych przyczynia się do podniesienia ich wydajności, obniżenia cen, poprawy jakości zarządzania wodą oraz zwrotu poniesionych kosztów inwestycyjnych. Wielkie koncerny międzynarodowe przekonują, że dzięki zwiększeniu produktywności sektora będą w stanie unowocześnić oraz rozwinąć sieć wodną. Ich zdaniem właśnie ten ostatni punkt powinien mieć decydujące znaczenie dla ponad miliarda ludzi, którzy nie posiadają dostępu do bezpiecznej, czystej wody.

A jak to wygląda w praktyce?

O czym zapominają wspomnieć zwolennicy komercjalizacji wody? Korporacje międzynarodowe – jak wszystkie firmy – są nastawione na osiąganie zysku, a nie na zaspokajanie potrzeb ludzkości. Odpowiedzialność przed udziałowcami często zmusza je do zarządzania zasobami wodnymi w sposób mniej zrównoważony. Jak już pokazały przykłady z życia, po prywatyzacji jakość wody spada, cena wzrasta, a obiecane inwestycje w sieci wodno-kanalizacyjnej prawie nigdy nie zostają spełnione. Szybkiego zysku, na jakim zależy inwestorom, nie da się bowiem osiągnąć, inwestując w nową sieć wodociągową, ponieważ wymaga ona ogromnych nakładów kapitału.

Poza prywatyzacją publicznych wodociągów można wskazać wiele innych metod komercjalizacji wody jak: butelkowanie, monopol technologiczny na wydobycie surowca i jego oczyszczanie, budowa tam, zapór, zmiany kierunku rzek. Rynek butelkowanej wody rośnie w tempie 20 procent rocznie, przynosząc ogromne zyski korporacjom i przyzwyczajając nas do koncepcji wody jako towaru nieróżniącego się zasadniczo od innych. Reklamy starają się nas przekonać, że powinniśmy pić dwa litry wody dziennie, aby zdrowo i szczupło wyglądać. Symbolem zdrowego stylu życia stała się kupiona w sklepie i towarzysząca nam stale butelka wody.

Dla goniących za zyskiem korporacji transnarodowych nie ma rzeczy niemożliwych. Można przecież opodatkować deszcz, zabronić zbierania deszczówki, zakazać kopania studni bez zezwolenia (Boliwia, Stany Zjednoczone), wystawić rachunek chilijskim kompaniom miedziowym i kolejom za korzystanie z rzeki (Boliwia i Chile) albo wypompować wodę, a przy tym osuszyć źródła oraz rzeki w celu produkcji markowego napoju Coca-Cola (Indie). Doświadczenie prywatyzacji wody mają już za sobą m.in. takie kraje Południa jak Argentyna, Boliwia, Filipiny, Indonezja, Tanzania.

Prywatyzacja wody w Boliwii została wymuszona przez Bank Światowy. W 1997 roku oznajmił on władzom, że jeśli nie sprywatyzują wodociągów w Cochabambie, La Paz i El Alto, nie udzieli im pożyczki na rozwój gospodarki wodnej. Celem miało być zapewnienie mieszkańcom Boliwii dostępu do wody pitnej i kanalizacji. Skutek był jednak odwrotny, w samym El Alto odcięto od wody prawie 208 tysięcy ludzi. W 1999 roku rząd Boliwii sprywatyzował wodociągi miasta Cochabamba. Po sprzedaniu firmie Bechtel (działającej w ramach konsurcjum Aguas del Tunari) publicznej elektrowni wodnej w mieście Cochabamba ceny wody natychmiast wzrosły, o 200 procent. W kraju, gdzie pensja minimalna wynosiła mniej niż 60 dolarów, wiele osób otrzymało rachunek za wodę opiewający na 20 dolarów. Firma pobierała nawet opłaty za wodę deszczową zbieraną w beczkach przy domu i za wodę w studniach. Wybuchła ,,wojna o wodę’’ (guerra del aqua), mieszkańcy miasta masowo wyszli na ulice, byli zabici i ranni. Ogłoszono strajk generalny. Bechtel został zmuszony opuścić kraj. W 2000 roku prywatyzację wody unieważniono.

Co się dzieje na naszym podwórku?

Unia Europejska zaczyna prowadzić zakulisowe gry o sprywatyzowanie wody pitnej, a kraje strefy euro, które objął kryzys gospodarczy, zmusza się do sprzedaży i prywatyzacji państwowych firm dostarczających wodę. Komisja Europejska poprzez politykę koncesyjną otwiera drzwi prywatnemu biznesowi. Silne lobby francuskich i niemieckich potentatów zaczyna przynosić efekty.

Z drugiej strony, mamy do czynienia z wyraźnym oporem mieszkańców wobec prywatyzacji infrastruktury wodnej. Berlińczycy, niezadowoleni z cen i jakości usług, zdecydowali w referendum w 2011 roku o powrocie wodociągów w ręce publiczne. Ze sprzeciwem spotkał się również pomysł sprywatyzowania firmy Canal de Isabel II, zarządzającej zasobami wodnymi Madrytu.

Dostęp do wody jest prawem człowieka

W dyskusji o wodzie w opozycji do korporacji transnarodowych stoją ludzie, którzy traktują wodę nie jako towar, lecz jako dobro wspólne. W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody i warunków sanitarnych należy do praw człowieka. Punkt siódmy Milenijnych Celów Rozwoju stawia sobie za cel zmniejszenie o połowę liczby ludzi pozbawionych stałego dostępu do czystej pitnej wody.

Głównym problemem na świecie nie jest bowiem brak wody, lecz dostęp do wody i jej dystrybucja. Np. w mieście Meksyk 3 procent najbogatszych domów zużywa 60 procent wody, a 50 procent najbiedniejszych – zaledwie 5 procent. Biedni muszą zadowolić się kilkoma godzinami wody w kranie lub – jak mieszkańcy biednej dzielnicy Iztapalapa – napełniać przydomowe zbiorniki z podstawianych przez miasto beczkowozów. Równocześnie bogata dzielnica San Ángel ma nieograniczony dostęp do wody, a tysiące litrów wody codziennie podlewa przystrzyżone równo trawniki. Prywatyzacja nie jest tu rozwiązaniem, czego dowiódł przykład borykającego się z podobnym problemem miasta Saltillo. Koncern przejął tam wodę, czego efektem był wyłącznie spektakularny wzrost rachunków.

Woda staje się przedmiotem spekulacji i rynkowej walki, ponieważ przedsiębiorstwa dostrzegły miliardowy zysk w czymś, co powinno być dostępne dla ogółu. Dla prywatnego podmiotu gospodarczego woda jest takim samym towarem jak diament, elektryczność czy chleb. Dla pojedynczego człowieka jest niezbędna do tego, by przetrwać. Jej komercjalizacja rzadko przynosi korzyści społecznościom lokalnym, za to zagraża realizacji podstawowych praw człowieka.

Justyna Adamiak

nakłanianie polski do prywatyzacji identyczne , skutki prywatyzacji też będą identyczne !

Komentarzy 29 to “Polska ZASOBY WODY PRYWATNE utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” nakazem UNIJNYM !! tylko w Polsce …”

 1. miziaforum said

  BIORĄC POD UWAGĘ ZE RZĄD MA JUZ PROJEKT TEJ USTAWY I DZISIAJ SIĘ NIA ZAJOŁ JAKO PROJEKTEM POD GŁOSOWANIE NALEŻY TĄ SPRAWĘ PILNOWAĆ … CHOĆBY Z CIEKAWOŚCI BO NA JAKIEŚ BUNTY SPOŁECZNE LICZYĆ NIE MOZNA .. DOPIERO JAK ZACZNĄ WSADZAĆ DO PIERDLI I NAKŁADAĆ GRZYWNY NA ZDZIWIONYCH POLAKÓW ZA POMPOWANIE WODY Z RZEKI ROWUW ZBIERANIE DESZCZÓWKI I TP …

  ZACZNĄ SZUMIEĆ ALE WTEDY SPRAWA BEDZIE JUZ CIEŻKA DO ODKRĘCENIA

  MAŁA CIEKAWOSTKA …. WYNIKA TO WPROST Z USTAWY JAKĄ SZYKUJĄ PZW POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI BEDZIE MUSIAŁ DOLICZAĆ W OPŁATACH CZŁONKOM KWOTĘ ZA URZYWANIE WODY

  TAK JAK BEDĄ PŁACIĆ HODOWCY RYB CZEGO NIE KRYJĄ ALE WĘDKARZĄ NA RAZIE NIE MÓWIĄ

  Polubienie

 2. bittix87 said

  Bo moim skromnym zdaniem powinno się teraz zrobić jakiś dobry filmik z ceta,wodą i tematami obecnymi które nam zagrażają.Zmontować to fajnie,aby nie świadomy widz chciał obejrzeć.Następnie utworzyć kilka kont na YT I wrzucić to.Następnym celem był by link do zippyshare aby każdy kto chce sobie pobrał i wrzucił na swego YT.Tak by duża ilość ludzi obejrzała to i otworzyła oczy.Im więcej ludzi wrzuci to na YT tym większa ilość ludzi się dowie.I najlepiej napisać w Tytule UWAGA MOCNE to by przyciągało ludzi jak magnez metal.Ja za bardzo się nie znam na montażu ale są osoby którę się znają i jakby chciały to by to zrobiły w imieniu dobra dla POLSKI.

  Polubienie

 3. szuwaxpl said

  Premier podjęła osobistą decyzję. Chodzi o ceny wody

  Nie będzie podwyżek opłat za wodę dla konsumentów i przedsiębiorców. Będą obowiązywać opłaty takie jak w 2016 roku – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto m.in. projekt Prawa wodnego.

  http://finanse.wp.pl/kat,1033781,title,Premier-podjela-osobista-decyzje-Chodzi-o-ceny-wody,wid,18548014,wiadomosc.html?ticaid=117edc

  Nie wierzę!

  Polubienie

  • miziaforum said

   WCZORAJ NAPISAŁEM ŻE PODWYŻKA NIE JEST ISTOTNA …. SAM BYM ZAPOWIEDZIAŁ NAWET OBNIŻKĘ NA JEJ MIEJSCU BO TU CHODZI O TO :

   Projekt ustawy Prawo wodne zakłada m.in. utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które w imieniu Skarbu Państwa będzie zarządzało wszystkimi wodami publicznymi.

   WIECIE CO TO OZNACZA ?? OZNACZA TO CO PISZE ŻE BĘDZIE JEDEN URZĄD ZARZĄDZAJĄCY ABSOLUTNIE WSZYSTKIMI ZASOBAMI WODY W POLSCE !!

   OZNACZA TO !!

   WODAMI POWIERZCHNIOWYMI – RZEKI JEZIORA STAWY

   WODAMI PODSKÓRNYMI I GRUNTOWYMI ORAZ GŁĘBINOWYMI

   WODAMI OPADOWYMI , CZYLI DESZCZÓWKĄ !!

   CO TO OZNACZA OZNACZA TO TO ŻE WODA PITNA KTÓRĄ ZARZĄDZALI DO TEJ PORY W SAMORZĄDACH MIEJSKICH I WIEJSKICH WÓJTOWIE , BURMISTRZOWIE, PREZYDENCI MIAST

   NIE BĘDZIE JUŻ WODĄ OBYWATELI !!!

   ZBIERANIE WODY OPADOWEJ DESZCZÓWKI , CZYLI JEJ RETENCJONOWANIE W BECZCE STANIE SIĘ ZŁODZIEJSTWEM !!!!

   TO SAMO TYCZY SIĘ POBRANIA WODY Z ROWU , STAWU , JEZIORA , RZEKI A NAWET KAŁUŻY !!

   POBIERZESZ STANIESZ SIĘ ZŁODZIEJEM !!!

   Polubienie

  • miziaforum said

   ZAGLADAŁEM NA KLOMENTY POD TYM LINKIEM …. CI CO TAM PISZĄ NIE MAJĄ BLADEGO POJĘCIA CO SIĘ STAŁO ……. I CO STANIE SIE DO KOŃCA MIESIACA

   MAŁO KTO WIE ALE TA USTAWA MA BYĆ PRZYKLEPANA DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA !!!! UNIJNY TERMIN !!! JAK NIE TO KARA !!

   Polubienie

 4. miziaforum said

  DAM TAKI PRZYKŁAD Z DZISIAJ DOTYCZACY TEGO PRAWA WODNEGO

  ZNAJOMY MA KILKA CHODOWLANYCH STAWÓW I ŁOWISKO WEDKARSKIE PŁATNE .. INTERES PRZADŁ NA POGRANICZU OPŁACALNOSCI

  PRZESŁAŁEM MU WCZORAJ TEN PROJEKT ……….. DZIŚ ODPISAŁ ZE WEDŁUG NOWEGO PRAWA NIE JEST JUŻ WŁASCICIELEM 6 STAWÓW RYBNYCH TYLKO WŁASCICIELEM 6 DZIUR W ZIEMI I RYB

  DODAŁ ZE JAK MU WLEPIĄ OPŁATY ZA KORZYSTANIE Z WODY PUBLICZNEJ BO STANIE SIĘ ONA TAKA PONIEWAŻ NAPŁYWY DO STAWÓW TO MAŁE RZECZKI ……. NIE UDŹWIGNIE OBCIĄŻEŃ I ZAMYKA

  DODAŁ JESZCZE ŻE N.P WŁAŚCICIELE OŚRODKÓW WCZASOWYCH Z KOMPIELISKAMI NA JEZIORACH TEŻ BĘDĄ MUSIELI WYSTĄPIĆ O POZWOLENIE NA URZYTKOWANIE WODY JAKO WODY KOMPIELISKOWEJ ……..

  DUPA BLADA !!!

  Polubienie

 5. miziaforum said

  Polubienie

 6. tteis77 said

  ktoś ma dobry plan, by „upadł kraj na świecie”. Dziwne jest dla mnie ten „Serial SULEJMAN” a po nim IMIGRANCI, po nich problemy z pieniędzmi, 500+. „destabilizacja krajów narzucona odgórnie”?
  Czy ktoś chce wywołać zamieszanie? ZAMIESZANIE PRZED WOJNĄ? albo „TAKIMI” sposobami doprowadzić do niej?..bo co zrobisz gdy: straciłeś pracę, mieszkanie, nie masz żywności, pieniędzy, dorobek swojego życia. Co jeśli miliony osób znajdzie się w tej samej sytuacji JEDNOCZEŚNIE?, to jak ta sytuacja będzie wyglądać?. A TERAZ JAKIEŚ „WODY PRYWATNE”?

  Polubienie

 7. belmont said

  nie na temat ale warte uwagi

  Kontrolowane przez globalistów Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Rosji.

  Polubienie

 8. marek said

  Polubienie

 9. szuwaxpl said

  Taki krzykliwy tytuł – „Afera podsłuchowa. RMF FM: dwie osoby zostały zatrzymane ”
  Omlet
  I co kto jest zatrzymany? Ten co mówił partyjną prawdę o Polsce — nic POdobnego, dalej zatrzymują nagrywających, żenada

  Polubienie

 10. […] / Źródło: The Guardian P.S OD RAZU ODPOWIEM TU PYTAJĄCYM Z NIEWIEDZY … ALE I AGRESYWNYM CZUBKĄ PROWOKATOROM W TYPIE PASTOR CHÓJECKI CZY MARIAN KOWALSKI , KTÓRZY SAMI O SOBIE MÓWIĄ ŻE SĄ TWARDYMI WOLNORYNKOWCAMI !! I Z AUTOMATU UZNAJĄ TO „oznacza to, że za wodę w tym kraju po prostu nie trzeba będzie płacić.” ŻE JEST TO BOLSZEWICKIE ROZDAWNICTWO MOŻNA TO ŁATWO I NATYCHMIAST POGODZIĆ Z PŁACENIEM ZA WODĘ ALE INACZEJ OTÓŻ JEŚLI CENA DOSTARCZENIA 1 METRA 3 WODY KOSZTUJE ZAŁÓŻMY 1 EURO A CENA ODBIORU ŚCIEKÓW 1 METRA 3  ,1,5 EURO USTALAMY ZGODNIE Z ZAPISEM KONSTYTUCJI CENA 1 METRA 3 WODY = O EURO. A NOWA STAWKA NA ODBIÓR ŚCIEKÓW ZA 1 METR 3 WYNOSI 2,5 OBYWATEL PŁACI TYLE ILE PŁACIŁ ……. I TYLE  ŁATWO TO ZROBIĆ BO WODOCIĄGI W 99% NA ŚWIECIE I W POLSCE NAZYWAJĄ SIĘ PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW i KANALIZACJI ZATEM JEST TO 1 FIRMA …… DECYZJE MOŻNA PODJĄĆ W 5 MINUT … KSIĘGOWI W FIRMIE WPROWADZIĆ ZMIANY MOGĄ W MAX 2 GODZINY …. CO WAŻNE UCHRONIONE ZOSTAŁY BY ZASOBY WODNE W POLSCE I ZABEZPIECZONE ZAPISEM KONSTYTUCYJNYM PRZED UZNANIEM WODY ZA SUROWIEC WYDOBYWCZY NA KTÓRY MOŻNA NAKŁADAĆ DOWOLNĄ CENĘ …. TO CO ZROBILI SŁOWEŃCY JEST BARDZO DOBRYM PRZYKŁADEM ŻE MOŻNA !! ale podejrzewam ze teraz jak Słoweńcom się udało …. KORPORACJE NA KTÓRYCH USŁUGACH DZIAŁA UMOWA CETA SZYBKO NAPRAWIĄ TEN BŁĄD ODPOWIEDNIM ZAPISEM KORYGUJĄCYM ODPOWIEDNI PARAGRAF UMOWY CETA OBOWIĄZUJĄCEJ JUŻ U.E I KANADĘ LINK DLA OSÓB NIE ZA BARDZO W TEMACIE I JAK ZAPŁACIŁY PAŃSTWA ZA SKOMERCJALIZOWANIE SWOICH ZASOBÓW WODNYCH  https://miziaforum.wordpress.com/2016/10/18/polska-zasoby-wody-prywatne-utworzenie-panstwowego-gospo… […]

  Polubienie

 11. miziaforum said

  Reblogged this on Miziaforum's Blog.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: