Miziaforum's Blog

USA zaatakowało w Syrii pozycje legalnej rządowej Syryjskiej Armii Arabskiej źródła mówią o 83 zabitych i ponad 120 rannych.

Posted by miziaforum w dniu Wrzesień 18, 2016


Syria: Amerykanie zbombardowali pozycje Syryjskiej Armii ,

Amerykańskie lotnictwo zbombardowało wojska syryjskie w odciętej enklawie Deir-Ez-Zor oblężonej przez terrorystów Państwa Islamskiego. Zginęło 62 żołnierzy, a ponad 100 zostało rannych. Atak przeprowadziły 2 samoloty F-16 i 2 szturmowe A-10 „Thunderbolt II” .

Atak z powietrza umożliwił „Państwu Islamskiemu” podjęcie szturmu na pozycje Syryjskiej Armii Arabskiej. Syryjska armia stwierdziła, że bombardowanie jest niezbitym dowodem na to, że Stany Zjednoczone wspierają tzw. Państwo Islamskie. Sam atak nazwano „jawną i niebezpieczną agresją”.

Po ciężkich walkach 137. Brygada Artylerii wchodząca w skład 17. Dywizji Rezerwowej SAA wspierana przez oddziały specjalne Qassem zdołała odbić większość terenu straconego w wyniku nalotu amerykańskiego lotnictwa w rejonie Dżabal Tardeh w zachodnim Deir Ezzor. W kontrataku aktywnie pomagało rosyjskie lotnictwo. W Syrii od 12 września trwa zawieszenie broni wynegocjowane przez USA i Rosję.

(Na podst. Al-Masdar News)

Aktualizacja, niedziela 18.09. godz. 11:50

Wg rosyjskiego Ministerstwa Obrony w bombardowaniu brały udział dwa F-16 i dwa A-10, dokonując w sumie czterech uderzeń. Jak się okazało później, jeden z tych samolotów był australijski (a więc maszyna „koalicjanta” USA). Po natychmiastowej interwencji strony rosyjskiej amerykańskie dowództwo Koalicji operację przerwało. Inne źródła mówią o 83 zabitych i ponad 120 rannych. Zniszczeniu uległ także cenny sprzęt wojskowy; brak natomiast informacji o ofiarach cywilnych (były to pozycje obsadzone przez wojsko).

Dowództwo Syryjskiej Armii Arabskiej wczoraj wieczorem określiło dokonane bombardowanie jako akt „poważnej i bezwstydnej agresji”. Zwołano także w trybie natychmiastowym posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wczoraj w godzinach wieczornych rosyjski minister obrony zakomunikował, że USA nie dotrzymuje warunków zawieszenia broni, natomiast jeśli porozumienie upadnie, to stanie się to z ich winy. Zdaniem wielu komentatorów, przez wczorajsze naloty zagrożona może być także idea wspólnego amerykańsko-rosyjskiego centrum koordynującego ataki przeciwko terrorystom: Amerykanie już wcześniej nie chcieli dzielić się informacjami wywiadowczymi ani swymi planami ze stroną rosyjską, również wczoraj nie poinformowali Rosjan o zamiarze dokonania nalotów ani o ich koordynatach.

Australijskie ministerstwo obrony we wczorajszym komunikacie odcięło się stanowczo od wszelkich sugestii, jakoby mieli oni świadomie wspierać ISIS czy celowo bombardować pozycje Syryjskiej Armii Arabskiej. Złożyli również kondolencje rodzinom poległych i rannych żołnierzy syryjskich.

Co ciekawe, władze USA obrały nieco inną linię – próbując maksymalnie szkalować rząd syryjski i Rosjan, odwracając jakby w ten sposób uwagę odbiorców od swojego występku. Reprezentująca Stany Zjednoczone w ONZ pani Samantha Power na konferencji prasowej (której fragment na swej stronie zamieściło CNN) użyła nawet sformułowania „jeśli stwierdzimy, że faktycznie dokonaliśmy uderzenia na syryjskie wojsko” – sugerującego, jakoby informacja o nalotach była niepewna. Następnie w swoim wystąpieniu wykorzystała oklepaną narrację o „zbrodniach reżimu Asada”: oskarżając władze w Damaszku o niedopuszczanie pomocy humanitarnej na tereny kontrolowane przez „rebeliantów”, o świadome głodzenie cywilów i zwiększanie śmiertelności wśród nich przez pozbawianie ich dostępu do podstawowych lekarstw (podczas gdy w rzeczywistości taki efekt na skalę całej Syrii ma embargo narzucone przez USA i państwa Europy Zachodniej). Armię syryjską natomiast oskarżyła o rozkradanie pomocy humanitarnej przeznaczonej dla cywilów (!)

Natomiast ze strony irackich dziennikarzy a nawet niektórych polityków pojawiły się głosy przypominające o wcześniejszych podejrzanych incydentach z udziałem amerykańskiego lotnictwa: gdy w trakcie kolejnych ofensyw irackich sił rządowych na terytoria zagarnięte przez ISIS amerykańskie zrzuty z bronią i zaopatrzeniemrzekomo przypadkowo spadały na terytoria będące nadal pod kontrolą dżihadystów (tego typu sytuacje powtarzają się wielokrotnie od 2014 roku). Albo, gdy w rzekomo omyłkowych bombardowaniach ginęli iraccy żołnierze i ochotnicy walczący przeciwko ISIS.

Vitalij Czurkin, rosyjski stały przedstawiciel w ONZ i Radzie Bezpieczeństwa ONZ zwrócił uwagę na podejrzane okoliczności związane z amerykańską „pomocą” udzieloną syryjskiej armii w Deir Ezzor: Amerykanie nie dokonywali dotychczas nalotów na pozycje ISIS w tej okolicy, podobnie jak wcześniej nie przyszli z pomocą Palmirze; w trakcie liczącego ponad sto mil marszu ISIS przed zajęciem miasta, na kolumny terrorystów nie spadła ani jedna bomba tzw. Koalicji. Wspominał także o pewnych szczegółach związanych z rosyjsko-amerykańskimi negocjacjami w sprawie tzw. zawieszenia broni.

Możliwe jest także, że zaistniała tragedia ma związek z wewnętrzną „wojną na górze” we władzach USA: bowiem już w trakcie negocjacji rozejmowych można było zauważyć spore rozbieżności i napięcia między Ashtonem Carterem (Departament Obrony) a Johnem Kerrym (Departament Stanu). Jeżeli przypuszczenia te potwierdzą się, będzie to kolejny element pokazujący, że amerykańska polityka zagraniczna staje się coraz bardziej chaotyczna i destabilizująca dla świata.

Komentarz: Pomimo ogromu zła, jaki dominował w stosunkach polsko-rosyjskich na przestrzeni wieków (i który nadal determinuje percepcję większości Polaków), należałoby popatrzyć inaczej zarówno na rolę USA we współczesnym świecie, jak i na rolę Rosji – oceniając obie formacje po ich realnych działaniach w ostatnich latach, bez sugerowania się przekazem mediów głównego nurtu. Lub chociaż traktując wspomniany przekaz z dużą dozą podejrzliwości: warto choćby wsłuchać się w tembr głosu pani Power w trakcie konferencji (tudzież rzecznika Departamentu Stanu) i zastanowić się, która ze stron kłamie w opisywanej sytuacji.

(Na podst. Al-Masdar News, Associated Press, CNN)

Komentarzy 9 to “USA zaatakowało w Syrii pozycje legalnej rządowej Syryjskiej Armii Arabskiej źródła mówią o 83 zabitych i ponad 120 rannych.”

 1. miziaforum said

  komentarza chyba nie trzeba wszyscy wiedzą co oznacza TAKI ATAK JEDNEGO PAŃSTWA NA TERYTORIUM INNEGO PAŃSTWA Z TYLOMA OFIARAMI …….. WOJNA USA – KOALICJA – SYRIA + SOJUSZNICY …. ROSJA , IRAN I CHINY

  CZEKAMY ………

  Polubienie

  • miziaforum said

   CHOLERA COŚ MI MÓWI ZE OBAMA NA ODCHODNE ROZPĘTA WOJNĘ KTÓRĄ JUŻ ROZPALONĄ OTRZYMA DO KONTYNUACJI NOWY PREZYDENT USA …..

   I CHYBA O TO CHODZI WŁAŚNIE BO OBAMA MOZE MIEĆ POWAŻNE PODEJRZENIA ZE NOWY PREZYDENT DO WOJNY NIE DOPROWADZI

   MOŻE NIE TYLE OBAMIE NA TYM ZALEŻY CO JEGO SPONSOROM KTÓRYM OBIECAŁ WOJNĘ I CHCE SIĘ WYWIĄZAĆ Z OBIETNICY ….

   NO A TAKA JUŻ ROZPOCZĘTA WOJNA NIE JEST TAKĄ ŁATWĄ DO WYGASZENIA I NAWET NOWY PREZYDENT KTÓRY JEJ NIE BĘDZIE CHCIAŁ BĘDZIE MUSIAŁ JĄ KONTYNUOWAĆ

   JAK TO KIEDYŚ BOLEK WAŁĘSA POWIEDZIAŁ NIE CHCĘ ALE MUSZĘ ………..

   p.s i na Upainie też coś się zaczyna atmosfera zagęszczać …….

   Polubienie

 2. marek said

  http://pikio.pl/szokujace-brutalny-zbiorowy-gwalt-pod-wieza-eiffla/

  Polubienie

 3. miziaforum said

  BANDYCKIE BOMBARDOWANIE POZYCJI SYRYJSKIEJ ARMII NA STRYJSKIM TERYTORIUM KTÓRA TO ARMIA ZWALCZA BANDYCKĄ REBELIĘ TAK ZWANEGO ISIS

  JEST TO COŚ TAKIEGO JAK N.P WEJŚCIE ARMII ZSSR 17 WRZEŚNIA DO POLSKI I ZAATAKOWANIE POLAKÓW ZAJĘTYCH OBRONĄ PRZED NIEMIECKĄ AGRESJĄ

  ALBO TAKĄ , WYOBRAŹMY SOBIE ŻE PODCZAS AKCJI WISŁA PRZECIW UPA NAGLE NA NIEBIE POJAWIAJĄ SIĘ ROSYJSKIE SAMOLOTY I BOMBARDUJĄ POLSKIE WOJSKA ………

  ATAK BYŁ TYM BARDZIEJ SKURWESYŃSKI ŻE SYRYJSKA ARMIA NIE ODPOWIEDZIAŁA OGNIEM Z BATERII WYRZUTNI SYSTEMÓW S 300 I S – 400

  KTÓRE BEZ PROBLEMU STRĄCIŁY BY ICH SAMOLOTY ……..

  Polubienie

 4. miziaforum said

  TU MACIE NAGRANIE Z POKŁADU SAMOLOTU USA ……. SYRYJCZYCY WOGÓLE SIE NIE SPODZIEWALI A OSTRZAŁ WYGLADA JAK MORDERSTWO

  Polubienie

 5. szuwaxpl said

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/10-najwiekszych-zachodnich-klamstw-o-konflikcie-syryjskim-2016-09

  Polubienie

 6. julius said

  Urzędnicy Pentagonu, w tym wysocy rangą wojskowi dowódcy na Bliskim Wschodzie, publicznie wyrazają zastrzeżenia co do umowy z Rosją, co wskazuje, że nie są zaangażowani w realizację rozejmu, pomimo że został on zatwierdzony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.
  Obama i Kerry spotkali się w piątek z sekretarzem obrony Ashtonem Carterem, który podobno był przeciwny zawieszeniu broni jak i inni wysocy urzędnicy departamentu stanu.
  U podstaw podziałów politycznych w rządzie USA i wypowiedzi czołowych oficjeli graniczących wręcz z niesubordynacją leżą nie tylko różnice co do pogrążonej w kryzysie strategii USA w Syrii. Bardziej zasadniczo jastrzębie militarne w USA koncentrują się coraz bardziej na bezpośredniej konfrontacji militarnej z Rosją, mocarstwem atomowym numer dwa i widzą rozejm jako czas potrzebny na przygotowania do takiego katastrofalnego konfliktu.
  http://www.globalresearch.ca/us-special-forces-flee-moderate-rebels-in-syria-down-with-america-get-out-you-pigs/5546424

  Polubienie

 7. marek said

  sprawdzam
  20 września 2016 at 00:30 · Odpowiedz
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rosja-zazadala-pilnego-posiedzenia-RB-ONZ-w-zwiazku-z-nalotami-koalicji-w-Syrii,wid,18508725,wiadomosc.html?ticaid=117c00
  akt. 18.09.2016, 04:40
  Rosja zażądała pilnego posiedzenia RB ONZ w związku z nalotami koalicji w Syrii
  • Rosja zażądała zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ
  • Wezwanie Rosji dotyczy nalotów koalicji pod wodzą USA w Syrii
  • Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa stwierdziła, że nalot skłania Moskwę do wniosku, że USA „bronią Państwa Islamskiego”


  Maria Zacharowa Maria Zacharowa (PAP/EPA / Artyom Korotayev/TASS)

  Występując w w sobotę wieczorem programie telewizji „Rosija 24” Zacharowa wyraziła pogląd, że nalot lotnictwa koalicji pod wodzą USA na pozycje wojsk rządowych Syrii w rejonie miasta Deir az-Zaur, świadczy o „braku woli Waszyngtonu” realizacji swoich zobowiązań dotyczących pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii.

  – Wcześniej mieliśmy podejrzenia, ale teraz dochodzimy do naprawdę przerażającego wniosku: Biały Dom broni w istocie Państwa Islamskiego; teraz nie może być co do tego wątpliwości – powiedziała Zacharowa w relacji agencji prasowej RIA Nowosti. – Domagamy się pełnych i szczegółowych wyjaśnień od Waszyngtonu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ – dodała.
  […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: