Miziaforum's Blog

Grecja oficjalnie żąda od Niemców wypłaty reparacji wojennej w kwocie 270 mld euro ! a Polska nie !

Posted by miziaforum w dniu Sierpień 16, 2016


Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył, że jest zdeterminowany, by wymóc na Niemcach wypłatę reparacji wojennych za czasy okupacji podczas drugiej wojny światowej. Parlamentarzyści szacują, że powinny one wynieść 270 miliardów euro.

http://www.tvp.info/26567972/grecja-bedzie-domagac-sie-od-niemiec-reparacji-wojennych-chce-270-mld-euro

Szef greckiego rządu przedstawił pomysł podczas obchodów rocznicy masakry w Kommeno w północno-zachodniej części kraju, gdzie 16 sierpnia 1943 roku Niemcy zabili 317 cywilów.

– Po raz pierwszy mamy narodową strategię w celu uzyskania reparacji – podkreślił Cipras. Zapewnił, że Grecja „zrobi wszystko, co konieczne na poziomie dyplomatycznym, a jeśli będzie trzeba, to również prawnym”.

Temat podjęła w 2015 roku komisja parlamentarna. Raport został pod koniec lipca przekazany parlamentowi. Na początku września ma być tematem debaty plenarnej.

Doliczyli pożyczkę

W raporcie reparacje wyliczono na kwotę 269,5 mld euro. W połowie ubiegłego roku sam rząd szacował tę kwotę na 278,7 mld euro. Wliczono do niej pożyczkę – według współczesnych szacunków 10 mld euro – którą niemiecki okupant wymusił na rządzie w Atenach w 1942 roku.

Agencja AFP ocenia, że podawana przez władze kwota reparacji wystarczyłaby na spłatę niemal całego greckiego zadłużenia publicznego, które wynosi blisko 320 mld euro.

KWOTY NALEŻNE POLSCE JAKO REPARACJE WOJENNE ZA II WOJNĘ ŚWIATOWĄ 

Gra toczy się o dużą stawkę, dlatego od wielu lat strona niemiecka, używając w tym celu nie tylko mediów światowych, ale i „ naszych polskojęzycznych” rodzimych, próbuje zniechęcić stronę Polską nawet do myślenia na ten temat. Straty naszego kraju po zakończeniu II Wojny Światowej były ogromne. Według materiałów przedstawionych na Międzynarodowej Konferencji Reparacyjnej w Paryżu w roku 1946, straty rzeczowe w Polsce wyniosły odpowiednio 16,9 mld dolarów. 2/5 dóbr kulturalnych Polski zostało całkowicie zniszczonych. Pod naciskiem mocarstw Polska musiała również odstąpić Związkowi Radzieckiemu 48% swojego terytorium, tracąc na wschodzie około 178 000 km². Większość powstałych strat była skutkiem okupacji niemieckiej, za drugą część strat odpowiedzialny jest były ZSRR.

Powojenne szacunki Biura Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów z 1947 r. (Sprawozdanie Biura Odszkodowań Wojennych w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski 1939–1945), wskazywały ogromne straty polskie w ludziach, majątku narodowym i dorobku kulturowym.

Łączną wartość poniesionych strat określono na kwotę 258 miliardów złotych przedwojennych, co stanowiło równowartość ok. 50 mld dolarów amerykańskich (w 1939 r.). W przeliczeniu na wartość z roku 2010, straty mogą wynieść bilon dolarów amerykańskich.

 

Komentarzy 9 to “Grecja oficjalnie żąda od Niemców wypłaty reparacji wojennej w kwocie 270 mld euro ! a Polska nie !”

 1. miziaforum said

  KONIEC ISIS W SYRII JEST BARDZO BLISKI

  Chiny zamierzają zacieśnić współpracę wojskową z Syrią

  W trakcie wizyty w Syrii szef Biura Międzynarodowej Współpracy Wojskowej w kierującej siłami zbrojnymi Chin Centralnej Komisji Wojskowej Guan Youfei zadeklarował, iż Pekin chce zacieśnić militarne więzi z Damaszkiem – podała chińska agencja Xinhua.

  Iran udostępnił rosyjskim bombowcom swoją bazę lotniczą

  Moskwa wysłała do Iranu samoloty Tu-22M3. Według rosyjskich mediów, bombowce będą stamtąd wylatywały na misje bojowe w Syrii.
  Samoloty dalekiego zasięgu Tu-22M3 zostały umieszczone w Irańskiej bazie Hamedan. Ma to skrócić czas przelotu do Syrii o 60 proc. i umożliwić załadunek większej ilości bomb, które później rosyjscy piloci zrzucą na Syrię. Do tej pory rosyjskie bombowce do operacji w Syrii wylatywały z lotniska w Mozdoku w Osetii Północnej.
  Z nieoficjalnych informacji wynika, że Rosjanie zwrócili się już do Iranu i Iraku o otworzenie korytarzy powietrznych dla rakiet wycelowanych w cele zlokalizowane na terenie Syrii. Przy pomocy bombardowań i ostrzału rakietowego Kreml zamierza wywrzeć dodatkową presję na rebeliantach w Syrii. Rakiety dalekiego zasięgu mają być wystrzeliwane z pokładu rosyjskich okrętów, które w 15 sierpnia wypłynęły na manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego.
  Na Morzu Kaspijskim trwają obecnie manewry okrętów Flotylli Kaspijskiej, wśród których pływają jednostki wyposażone w pociski dalekiego zasięgu typu Kalibr.

  https://www.wprost.pl/swiat/10019492/Iran-udostepnil-rosyjskim-bombowcom-swoja-baze-lotnicza.html

  Polubienie

 2. miziaforum said

  Tak wyglądają naloty Rosji na ISIS. Działania faktyczne a nie pozorowane.
  W jeden dzień zrobili więcej niż „koalicja” przez rok!

  Polubienie

 3. krab said

  I bardzo dobrze, że żądają reparacji !! Jakże ochoczo w 2015 roku Niemcy przejęły 14 greckich lotnisk za długi !!! Rząd Ciprasa nie chciał się zgodzić na ich sprzedaż, wtedy Makrela zagroziła odcięciem „pomocy” i poszły !! W wyniku podjętej przez Greków decyzji kontrolę nad 14 państwowymi lotniskami posiada teraz niemiecka spółka Fraport AG, która zarządza m.in. lotniskiem we Frankfurcie. Koncesja warta jest 1,2 mld euro. Dyrektorem generalnym Fraport AG jest Stefan Schulte. Menadżer ten od czerwca 2013 r. jest członkiem Rady Gospodarczej CDU, czyli partii, na której czele stoi… kanclerz Niemiec Angela Merkel. Okazuje się więc, że w wyniku unijno-greckich ustaleń, prowadzonych pod dyktando Niemiec, w prywatne ręce człowieka Angeli Merkel trafi kilkanaście państwowych greckich lotnisk, m.in. w Salonikach oraz na wyspach Korfu, Rodos, Kos i Santorini.

  Polubienie

 4. mgrabas said

  Reblogged this on 7777777blog.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: