Miziaforum's Blog

TO DZIEŁO NIEMCÓW ZBRODNIARZY 5 do 7 sierpnia 1944 RZEŹ WOLI

Posted by miziaforum w dniu Sierpień 5, 2016


72. rocznica rzezi na warszawskiej Woli. W dniach od 5 do 7 sierpnia w masowych egzekucjach i mordach dokonywanych przez oddziały niemieckie zginęło od 40 do 60 tys. mieszkańców.

„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – taki rozkaz wydał 1 sierpnia 1944 r., w reakcji na wybuch powstania w Warszawie, Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler.

Początkowy plan zakładał, że dokona tego Luftwaffe poprzez zmasowane bombardowania Warszawy, z której wcześniej ewakuowana miała być ludność niemiecka. Ostatecznie Hitler zdecydował, że pacyfikacji powstania dokonają siły lądowe przy wsparciu lotnictwa. Do realizacji tego zadania wyznaczony został gen. Erich von dem Bach-Zelewski.

Zbrodni na mieszkańcach Woli i Ochoty dokonywała nowo utworzona grupa uderzeniowa pod dowództwem SS Gruppenfuehrera Heinza Reinefahrta. W jej skład wchodziły: pułk z brygady SS Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA) dowodzony przez SS Brigadefuehrera Bronisława Kamińskiego – ok. 2 tys. żołnierzy; pułk SS dowodzony przez SS-Standartenfuehrera Oskara Dirlewangera (dwa bataliony, 3381 ludzi), 2. Azerbejdżański Batalion „Bergmann”, dwa bataliony 111. Pułku Azerbejdżańskiego i 3. Pułk Kozaków – razem ok. 2,8 tys. ludzi; 608. Pułk Ochrony z Wrocławia płk. Willy’ego Schmidta – ok. 600 ludzi.

Tylko 5 sierpnia w wyniku masowych egzekucji mieszkańców warszawskiej Woli zginęło ok. 20 tys. ludzi. „Rozkazy Himmlera brano dosłownie. Potyczki z obrońcami miasta z Armii Krajowej były działaniem niemal marginesowym, albowiem przez dwa dni Niemcy skupili się na masakrowaniu każdego mężczyzny, każdej kobiety i każdego dziecka, którzy się znaleźli w ich polu widzenia. Nie oszczędzano nikogo – nawet sióstr zakonnych, pielęgniarek, leżących w szpitalach pacjentów, lekarzy, kalek i dzieci” – pisał Norman Davies w „Powstaniu ’44”.

Cywilów mordowano z broni maszynowej lub wrzucano granaty do zamieszkałych domów, które później podpalano. Osoby, którym udało się uciec, mordowano, a zwłoki wrzucano do płonących budynków. Jeszcze tego samego dnia podjęto decyzję o poszerzeniu skali akcji. Ludzi zapędzano na teren dużych zabudowań, placów lub parków i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Największe egzekucje miały miejsce koło wału kolejowego przy ul. Moczydło oraz w fabrykach „Ursus” i Franaszka przy ul. Wolskiej.

Gruppenfuehrer SS Heinz Reinefahrt pytał 5 sierpnia przełożonych: „Co mam robić z cywilami? Mam mniej amunicji niż zatrzymanych”.

Egzekucje przy ul. Młynarskiej tak wspominała ówczesna mieszkanka Woli Janina Rozińska: „Razem z dziećmi znalazłam się w zajezdni (tramwajowej – red.) w tłumie ok. 200 osób, przeważnie kobiet i dzieci oraz kobiet ciężarnych (…). Z karabinu maszynowego Niemcy otworzyli ogień do naszej stłoczonej grupy. Po pierwszej salwie ze stłoczonego tłumu zaczęli się podnosić ranni, a wówczas Niemcy rzucali w tłum granaty ręczne (…). Aż do zmroku podchodzili do leżących Niemcy, celując do poruszających się równocześnie z żartami i śmiechami, zwłaszcza gdy ranny został trafiony”. („Powstańcze miejsca pamięci. Wola 1944”)

Eksterminacja miała miejsce również na terenie Szpitala Wolskiego. Niemcy zamordowali dyrektora placówki dr Józefa Piaseckiego, chirurga prof. Janusza Zeylanda i kapelana szpitala ks. Kazimierza Ciecierskiego. Pozostałych pracowników i pacjentów wypędzono na ulicę, skąd w eskortowanej kolumnie zostali skierowani do hal na terenie warsztatów kolejowych przy ul. Moczydło. Większość została później rozstrzelana na znajdującym się w pobliżu nasypie kolejowym. Łącznie zginęło wówczas ok. 360 osób.

Po południu 5 sierpnia do Warszawy przyjechał mianowany szefem sił pacyfikacyjnych gen. von dem Bach-Zelewski. Obserwując skalę mordów cywilów zmienił częściowo rozkaz zakazując zabijania kobiet i dzieci.Od tamtego czasu zbrodni także było bez liku, nie było jednak dążenia do eksterminacji wszystkich mieszkańców. Masowe mordy na powstańcach i cywilach towarzyszyły atakom niemieckim do końca, ale większość wziętych do niewoli żołnierzy i mieszkańców Warszawy przeżyła– tłumaczył historyk prof. Włodzimierz Borodziej, autor m.in. niemieckojęzycznej monografii powstania („Der Warschauer Aufstand 1944”).

Gen. von dem Bach-Zelewski polecił także gromadzić mieszkańców i kierować do powstającego w Pruszkowie na terenie warsztatów kolejowych obozu przejściowego tzw. Dulagu nr 121, a stamtąd do obozów koncentracyjnych lub obozów pracy w Niemczech. W związku ze zbyt małym rozmiarem Dulagu pod miastem powstały również inne obozy przejściowe: w hucie szkła w Ożarowie, zakładach metalowych w Ursusie, fabryce „Era” we Włochach i w fabryce gumowej w Piastowie.

Dokładna liczba ofiar rzezi warszawskiej Woli pozostaje wciąż nieznana. Według szacunków historyków mogło to być od 40 do 60 tys. osób.

Komentarze 42 to “TO DZIEŁO NIEMCÓW ZBRODNIARZY 5 do 7 sierpnia 1944 RZEŹ WOLI”

 1. miziaforum said

  Polubienie

  • miziaforum said

   NIEDŁUGO NIEMCÓW Z RĄK ISLAMU CZEKA TO SAMO ……. POWIEM TAK SPRAWA JEST PRZESĄDZONA …
   skąd wiem ? wiem i wie to wielu Niemców którzy z powodów zawodowych wiedzą jak wyglada sytuacja na dziś w niemczech .. wiele mówi tu wypowiedź tak zwanego szefa isis na Niemcy ….. nawiasem mówiąc usówana z internetu zaciekle

   OTÓŻ ÓW FACET DZIĘKUJE WŁADZĄ NIEMIECKIM ZA WZOROWE ROZLOKOWANIE „ŻOŁNIERZY ISIS ” W CAŁYM KRAJU !!!

   przyznaje ze sami nie dali by rady rozlokować swoich w praktycznie każdym zakątku Niemiec

   I DLA TEGO CO W FILMIE , GDY SIĘ ZACZNIE POLACY MUSZĄ ZAMKNĄĆ GRANICE I NIE WPUSZCZAĆ NIEMIECKICH UCHODŹCÓW !!

   KARA MUSI BYĆ !!

   Polubienie

   • miziaforum said

    P.S SŁUZBY NIEMIECKIE I FRANCUSKIE WIEDZĄ ŻE , ATAK WEWNĘTRZNY ISLAMU NA NICH NASTĄPI NA WZÓR RZEZI WOŁYŃSKIEJ … CZYLI W PEWNYM MOMENCIE W BARDZO WIELU MIEJSCACH RZUCĄ SIĘ NA TUBYLCÓW Z CZYM POPADNIE W RĘKACH … PISTOLET, WIDŁY , KARABIN , SIEKIERA …

    TAK SAMO JAK UKRAIŃCY NA POLAKÓW W JEDNYM DNIU W 100 MIEJSCACH PRAWIE O TEJ SAMEJ GODZINIE ……

    SŁUŻBY TO WIEDZĄ I WIEDZĄ ŻE NIE SĄ W STANIE TEMU ZAPOBIEC .

    Polubienie

    • ocet said

     I mają racje taki atak na tak zupełnie bezbronnych , spacyfikowanych Niemców i Francuzów jest nie do odparcia , a nawet niema możliwości temu zapobiec w jakikolwiek sposób .
     Będzie rzeź , każdy zarżnie swego w zasięgu swojej ręki .

     Polubienie

     • miziaforum said

      nie bedą tego rozwijał 🙂 ale to ze na razie jest względny spokój , nie swiadczy o tym ze fala morderstw islamskich wygasa… teraz jest im potrzebny czas na odpowiednie nasączenie obu tych państw swoimi , i tu bład ZEMSCI SIĘ ODEJSCIE OD POLITYKI OSIEDLANIA ICH W GETTACH … sami ich roztasują pomiedzy tubylców , dodam tyle ze jedynymi którzy zdołaja się bronić przez jakiś czas bedą żołnierze w otoczonych koszarach i wieksze zgrupowania policji w wiekszych komisariatach .. reszta pójdzie natychmiast pod nóż

      no dobra starczy

      Polubienie

      • krab said

       Getta to wkrótce oni będą tworzyli dla białych. Dziennik „Die Welt” opisuje, jak muzułmanie w ciągu 15 lat praktycznie przejęli 150 tys. miasto Blackburn w północno-zachodniej Anglii, praktycznie wypychając rdzennych Brytyjczyków na obrzeża. Rdzenni mieszkańcy, zubożali i zostali wypchnięci przez muzułmanów na obrzeża miasta. Jeszcze 15 lat temu biali Brytyjczycy stanowili 95 proc. uczniów szkół w Blackburn, dziś 90 proc. to muzułmanie z Indii, Afganistanu oraz Pakistanu. Co więcej, w mieście jest więcej szkół koranicznych, niż zwykłych liceów i gimnazjów.

       Polubienie

       • miziaforum said

        10 LAT TEMU MIESZKAŁEM W UK MIASTO BIRINGHAM WTEDY TO BYŁO 70% MUZUŁMAN

        Polubienie

       • krab said

        W całej europie jest coraz więcej dzielnic i różnego rodzaju enklaw muzułmańskich i zapewne wszędzie zaczynało się od niewielkich grup napływowych, które się rozrastają i przejmują dalsze części miast, gdzie zaprowadzają swoje zwyczaje. Fatwa wydana przez lokalnego imama staje się prawem.

        Polubienie

   • miziaforum said

    WIADOMOŚCI – RMF24.PL
    Terroryści z Ansbach i Wurzburg byli zachęcani do ataków przez Saudyjczyków

    ​Terroryści stojący za atakami w niemieckich miastach Ansbach i Wurzburg w trakcie planowania zamachów kontaktowali się z członkami Państwa Islamskiego z Arabii Saudyjskiej – informuje “Der Spiegel”.

    Polubienie

   • Pelagia said

    kara karą, ale też chodzi o nas. Oni nas wykopią z naszej własności, naszego życia, powiedzą za jakiś czas, że oni są na swoich terenach a my to okupanci. To hitler nakręcił sprawę ukrainy. Nie wolno Niemcom ufać. Mogą spadać do GB, francy albo w Argentynie. Od Polski z daleka !!

    Polubienie

 2. ocet said

  Polubienie

  • szuwaxpl said

   Nie wiem – czy to manipulacja i nakierowanie na Wojciecha Olszańskiego vel Aleksandra Jabłonowskiego, którego lubię słuchać oglądać, bo skraca do absolutnego minimum, o czym Grzegorz Braun mógłby rozprawiać godzinami.
   Wiem, że GB mówi wspaniale, długo, oraz ma dar poukładanej historii a stąd jasność i logizm, bo wszystko się powtarza!
   Teraz mam mniej czasu na długie wywody. Pan Leszka także bardzo szanuję i nie wiem o co tu chodzi?

   Polubienie

   • Pelagia said

    no cóz, W. Olszański jest bardzo niewygodny. Dla mnie W.Olszański jest wiarygodny choćby przez działalność jaszczurzą.

    Polubienie

   • miziaforum said

    już ci odpowiadam o co chodzi najpoważniej !!

    CHODZI O PIENIAŻKI STĄD PODGRYZANIE TAKICH JAK OLSZAŃSKI LUB NAWET JA

    DLA CZEGO BO OLSZAŃSKI I JA JAK ŁATWO ZAUWARZYĆ NIE BIERZEMY PIENIEDZY ZA PUBLICZNE WYPOWIEDZI , NIE MAMY PALPEJÓW 🙂 NIE APELUJEMY WPŁAĆ COŚ ABYM MÓGŁ 🙂

    RYNEK … TAK ZWANYCH DRZYJMORDÓW JAK JA ICH NAZYWAM ZACZYNA SIĘ OD ZIEMKIEWICZA POPRZEZ MICHALKIEWICZA A KOŃCZĄC NA MARJANIE Z LUBLINA I PASTORKU

    ZAUWAŻ ONI MAJĄ STRONY NETOWE , KONYA Y.T I PŁATNE SPOTKANIA W TERENIE

    PAN ŻEBROWSKI TEŻ

    TO JEST BARDZO DOCHODOWE !! ZARAZ DAM FILM FACET KTÓRY ZARABIA TAK NAGRAŁ SIĘ JAK TO JEST

    TACY LUDZIE JAK JA I OLSZAŃSKI KTÓRZY NIE BIORĄ FORSY ZA TO CO ROBIĄ … ALBO INACZEJ NIE ŻEBRAJĄ W NECIE SĄ ZAGROŻENIEM DLA RYNKU !!

    TAK TAK ODCIĄGAMY OD PŁATNYCH STRON LUDZI … NAWET TO ŻE OGLĄDASZ CZY SŁUCHASZ NA ICH STRONACH POMNAŻA IM DOCHODY

    SORY ZA SZCZEROŚĆ ALE WYGLĄDAJĄ PATRYJOCI ZA KASKĘ …..

    A OLSZAŃSKI PSÓJE RYNEK !! NIE BIERZE I ODCIĄGA KLIENTÓW

    ZARAZ MATERIAŁ AV Z CAŁYM WYKŁADEM JAK ONI TO ROBIĄ I KWOTY !!! SZCZENA CI OPADNIE DO ZIEMI ILE ONI KASUJĄ W TYDZIEŃ !!

    Polubienie

    • miziaforum said

     SŁUCHAJ DO SAMEGO KOŃCA !!!

     Polubienie

    • miziaforum said

     U PASTORA CHUJECKIEGO I MARIANA ŁYSEGO ZANIM ZACZNIESZ OGLADAĆ WIDZISZ POD KAŻDYM MATERIAŁEM

     TO !!!

     Nadawana na żywo 8 godzin temu
     Jeżeli chcesz, żeby nasz program gościł u Ciebie codziennie – WESPRZYJ NASZĄ TELEWIZJĘ:

     http://idzpodprad.pl/wsparcie – bez wsparcia finansowego nie uda się nam nadawać

     U INNYCH TO SAMO NAWET U GADOWSKIEGO !!! I TE PROSBY O ŁAPKI LAJKI … TO SĄ PIENIADZE TYGODNIOWO W DZIESIĄTKACH TYSIĘCY ZŁOTYCH !!!!

     Polubienie

     • miziaforum said

      I CO PAN NA TO PANIE Szuwaxpl……………. ŁYSO CO NIE …. TA JA WIEM MI SIE NA PRZYKŁAD GDY PODNOSZĘ TAMAT ROBIENIA KASY ZA WYKŁADY PATRIOTYCZNE ZAŻUCA ŻE MI PEWNO PŁACI MOSKWA TELAVIW LUB BERLIN

      ja piszę sobie od tak całą prawdę !! dla czego prawdę BO JA NIE ZARABIAM NA WEJŚCIACH NA BLOG !!!

      I DLA TEGO JESTEM WIARYGODNY ………….. PISZĘ KIEDY MAM COŚ DO POWIEDZENIA A NIE WALĘ CO DZIEŃ BYLE CO BYLE BYŁY WEJŚCIA I KASA Z REKLAMY 🙂

      I JAK KAŻDY WIE JAK POTRZEBA TO WYPIERDALAM Z BLOGA NAWET TŁUMY ……… BO MI NA KASIE NIE ZALEŻY

      U INNYCH NIBY KULTÓRA I NIE WYWALAJĄ ……. 🙂 NO TAK A KTO BY WYWALAŁ NA ZBITY RYJ KLIENTA Z WŁASNEGO SKLEPU

      JASNE JUŻ PANIE SZUWAXPL 🙂

      Polubienie

    • Pelagia said

     Mizia-pora abyś zbierał kasę – pozwać zbiorowo do sądu nasze władze o zaplatę na blog Mizi 55 mln $ czy tam ile – tyle samo co dali ukrainie (i to bez naszej zgody). Argumentu, ze budżecik biedny – absolutnie nie przyjmujemy. Dowodem bogactwa budżetu jest właśnie wplata dla ukrainy. jak wydusisz kasę, to trochę sypnij grosza dla stałych pyskutantów bloga (mam nadzieję, że Pelagia się załapuje do tego szanownego grona)

     Polubienie

   • zagrypiona said

    No to mozesz sobie tego Zebrowskiego z listy ulubionych wyrzucic. Zweryfikowal sie negatywnie ta wypowiedzia. Pecunia non olet. Przyzwoity czlowiek woli klepac biede niz sprzedać sie i za pieniądze kopac drugiego rodaka.

    Polubienie

    • miziaforum said

     niedługo napiszę kiedyś zarzucony z litości nad drzyjmordami temat jak oni zarabiają i jak żyją z stawiania diagnoz

     WTEDY MIAŁEM ROZTERKI ŻE …. ALE TERAZ JUŻ NIE NAPISZĘ WAM PO ILE BILETY NA SPOTKANIACH W POLSCE , ILE KTO NA Y.T WYCIAGA Z REKLAM I JESZCZE DORABIAJĄ PISZĄC TEKSTY DO UWAGA NIEMIECKICH GAZET I PORTALI NETOWYCH W POLSCE

     czy to sie godzi z patriotyzmem … a są tacy co jeszcze na handlu bibliami dorabiają

     Polubienie

    • szuwaxpl said

     Nie skreślam Leszka Żebrowskiego, bo On od dawna czyni Polskę piękniejszą.
     Stawiam na jakiś chochlik, bo w tym filmiku nie mówi wprost o Wojtku Olszańskim, czekam na wyjaśnienie którejkolwiek ze stron.
     Gdyby miało się to grono podzielić — nie byłoby to dobre dla kochających prawdziwie Polskę!!!

     Polubienie

 3. IMĆ said

  Dżihadyści nawołują: „Zatruwajcie wodę i jedzenie”nawet nie bendą musieli wyżynać niemiaszków wystarczy jak zatrują mleko i wodę.

  http://forsal.pl/artykuly/905093,macie-bron-i-gotowe-cele-zatruwajcie-wode-i-jedzenie-wrogow-allaha-isis-wzywa-do-walki.html

  Polubienie

 4. IMĆ said

  Placówka imigracyjna opiekowała się imigrantami od 6 miesięcy, zapewniając im hotel w Fiugii, całodzienne wyżywienie i pieniądze na podstawowe wydatki. Muzułmanie najpierw zdemolowali hotel i pobili obsługę. Jednak muzułmańscy imigranci nie poprzestali na tym – zbiorowo zgwałcili szefową placówki, próbując ją potem zabić.

  http://www.polishexpress.co.uk/muzulmanscy-imigranci-zgwalcili-szefowa-placowki-imigracyjnej/

  Polubienie

 5. miziaforum said

  Polubienie

 6. marek said

  http://kresy24.pl/gratulacje-dla-ukrainy-szefem-od-drog-zostanie-slawomir-nowak-tak-tak-ten-nowak/

  Polubienie

 7. marek said

  http://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/8089-austria-idzie-na-prawdziwa-wojne-z-ankara-wladze-miasta-zakazaly-wywieszania-tureckich-flag

  Polubienie

 8. marek said

  http://www.polishexpress.co.uk/mezczyzna-narazil-zycie-zeby-odciagnac-uwage-terrorysty-teraz-stanie-przed-sadem-za-obrazanie-go/

  Polubienie

 9. marek said

  .)
  http://pikio.pl/finlandia-uchodzca-walczyl-z-koparka-wzial-ja-za-potwora-ze-skandynawii/

  Polubienie

 10. marek said

  http://pikio.pl/spal-pijany-w-sejmie/

  Polubienie

 11. marek said

  http://pikio.pl/hiszpania-marokanczyk-zaatakowal-duchownego-powinienes-sie-mnie-bac-jestem-arabem/

  Polubienie

 12. greg said

  https://plus.google.com/photos/photo/108763799841940334955/6315012264937249138?icm=false

  Polubienie

 13. marek said

  https://translate.google.at/translate?hl=pl&sl=de&u=http://www.epochtimes.de/politik/europa/tuerkei-erlaubt-sex-mit-kindern-verfassungsgericht-annulliert-missbrauchs-gesetz-a1918963.html&prev=search

  Turcja dozwolone seks z dziećmi: Trybunał Konstytucyjny unieważnił ustawę nadużywanie
  Sex z dziećmi poniżej 15 był wcześniej w Turcji jako nadużycie. Teraz ten przepis ustawowy został zniesiony przez Trybunał Konstytucyjny. Intelektualiści i feministki są przerażeni: nadużycia seksualne dzieci i małżeństw w przyszłości bezkarnie rozwijać, obawiają się, jeżeli nie zostanie uchwalona nowa ustawa ich zakazu….

  oryg.:http://www.epochtimes.de/politik/europa/tuerkei-erlaubt-sex-mit-kindern-verfassungsgericht-annulliert-missbrauchs-gesetz-a1918963.html

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: