Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że ma nadzieję, iż polskie samoloty bojowe F-16 znajdą się na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO. Mają one wziąć udział w misji rozpoznawczej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS),

Prezydent Andrzej Duda (P), minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (C) i dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki (L)/Marcin Bielecki /PAP

Warszawski szczyt Sojuszu jest zaplanowany na 8-9 lipca. W lutym Polska zadeklarowała zaangażowanie wojskowe w koalicję przeciwko IS. Chodzi o cztery samoloty F-16, które mają prowadzić wyłącznie misje rozpoznawcze, oraz zespół szkoleniowy sił specjalnych.

Te cztery F-16, które mają pełnić misję rozpoznawczą na tamtym obszarze, mam nadzieję, że znajdą się w bazach na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO –powiedział Macierewicz na konferencji prasowej na zakończenie dwudniowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Wszystkie przygotowania, rozpoznanie, wydzielenie sił, żołnierzy, pilotów zostało już zakończone. Jesteśmy gotowi, załogi są gotowe do startu –dodał.

Macierewicz nie chciał powiedzieć, do którego kraju udadzą się polscy lotnicy. Zapewnił, że będzie to najbardziej bezpieczne i najbardziej komfortowe z miejsc.

Szef MON dodał, że brakuje tylko „konstytucyjnych decyzji”, a proces ich podejmowania nie został zakończony. Dopytywany powiedział, że wniosek do prezydenta w sprawie użycia wojsk poza granicami kraju został już wysłany.

(mal)