Miziaforum's Blog

Polaku płać ZUS lecz się sam , a zostanie nam nawet 660 000 000 zł !! i co ZUS zrobi z tą kwotą ?

Posted by miziaforum w dniu Kwiecień 28, 2016


Badania pokazują, że wielu Polaków decyduje się na samodzielne diagnozowanie swoich chorób na podstawie informacji znalezionych np. w internecie. Przynajmniej raz w życiu dra Google’a odwiedziło 90 proc. internautów. Ponad połowa osób w przypadku mniej poważnych dolegliwości zażywa leki bez konsultacji z lekarzem. Samoleczenie pozwala w skali roku znacząco zredukować koszty wynikające z niepotrzebnych wizyt lekarskich, recept i zwolnień z pracy. Kwoty te idą w miliardy złotych.

– Dane firmy Sequence pokazują, że gdybyśmy w Polsce zastosowali samoleczenie w sposób prawidłowy, tobyśmy ograniczyli o 100 mln zł wydatki poniesione na zbędne wizyty lekarskie. Te pieniądze można by było spożytkować w dużo lepszy sposób. Mamy też dane, które pokazują, że w sumie moglibyśmy zaoszczędzić 660 mln zł na niekoniecznych konsultacjach ze specjalistami, niepotrzebnych receptach i zwolnieniach lekarskich – mówi agencji informacyjnej Newseria dr n. med. Anna Staniszewska, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

W Polsce wydatki na ochronę zdrowia niejednokrotnie przewyższają zaplanowane budżety. Często brakuje więc pieniędzy na finansowanie poszczególnych terapii. Jak pokazują badania, znaczną część kosztów generują leki. Ze statystyk wynika, że w ujęciu makroekonomicznym wydatki poniesione na ich zakup stanowią ok. 30 proc. puli przeznaczonej na ochronę zdrowia. Natomiast w ujęciu mikro­ekonomicznym, czyli w poszczególnych gospodarstwach domowych, stanowią one ponad 60 proc. całkowitych wydatków. Dlatego z punktu widzenia zarówno pacjenta, jak i całego systemu ochrony zdrowia, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Pozwala to uniknąć wielu kłopotów, a przede wszystkim znacznie zredukować koszty leczenia.

– Dane z raportu brytyjskiego pokazują, że jeżeli pacjent samodzielnie i w prawidłowy sposób stosuje samoleczenie, to o 50 proc. maleje liczba interwencji pogotowia ratunkowego, o 40 proc. liczba wizyt lekarskich., a o 17 proc. liczba wizyt domowych – mówi Anna Staniszewska.

Ze względu na słabą dostępność do usług medycznych i długie terminy oczekiwania na konsultacje lekarskie w wielu przypadkach samoleczenie staje się wręcz koniecznością. Pojęcie „samoleczenie” nie jest jednak jednoznaczne i może się kojarzyć różnymi działaniami. Problem wynika z tego, że w literaturze naukowej w języku angielskim funkcjonują trzy określenia: self-medication, self-care i self-management.

– Self-medication według WHO to samoordynacja leków bez recepty przed konsultacją z lekarzem w przypadku np. wystąpienia bólu czy przeziębienia. To leki stosowane zwykle w stanach ostrych dla złagodzenia objawów. Self-care to inne zabiegi, które mają na celu podtrzymanie zdrowia. Natomiast self-management to termin, który odnosi się do chorób przewlekłych i oznacza samodzielne prowadzenie choroby, np. cukrzycy. Pacjent mierzy sobie poziom cukru we krwi i w zależności od wyniku podaje odpowiednią dawkę insuliny – mówi Krzysztof Krajewski-Siuda, ekspert zdrowia publicznego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Z danych Sequence HC Partners wynika, że polscy pacjenci oszczędzają 1,4 mld zł rocznie dzięki niższym wydatkom na prywatne wizyty u lekarzy, tańszym lekom oraz rzadszemu korzystaniu ze zwolnień lekarskich. Eksperci podkreślają, że samoleczenie ma służyć polepszeniu jakości życia. Powinno to być jednak odpowiedzialne i bezpieczne działanie.

– Świadome zaangażowanie w dbanie o zdrowie polega na dwóch rzeczach – na wszystkich indywidualnie podejmowanych czynnościach, które zmierzają do zwiększenia potencjału zdrowotnego, i samodzielnym przyjmowaniu leków łagodzących objawy przed konsultacją z lekarzem, ale na podstawie wiarygodnych, rzetelnych danych. Ten termin też oznacza – w szerszym kontekście – współpracę lekarza z pacjenta – tłumaczy Krzysztof Krajewski-Siuda.

– Zmienił się trend. Pacjent chce być podmiotem dla personelu medycznego, a nie przedmiotem. Chce móc dopytywać, chce móc współdecydować o swoim zdrowiu i przebiegu leczeniu. I ma do tego prawo – podkreśla dr n. med. Anna Staniszewska.

– Warto przypominać lekarzom, że pacjenci są również podmiotem w leczeniu, że są to osoby, które myślą, którym warto zaufać często po to, żeby ta praca była lepsza i bardziej efektywna. Niestety, trzeba przyznać, że w systemie kształcenia medycznego obowiązuje jeszcze taki model, że pacjent jest przypadkiem – mówi Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dla rozwoju samoleczenia kluczowe są edukacja i współpraca między lekarzem a pacjentem na wielu płaszczyznach. Pacjenci muszą być informowani o zagrożeniach i błędach związanych z samodzielną terapią. A to oznacza, że rośnie też rola farmaceuty, który wspomaga klienta przy wyborze najodpowiedniejszego dla niego preparatu.

Profilaktyka i dbanie o zdrowie stają się modne, ale temat wciąż jest niewyczerpany. Zdaniem socjologa Tomasz Sobierajskiego w kwestii edukacji zdrowotnej Polacy odstają jeszcze od mieszkańców innych krajów Europy Zachodniej, dlatego potrzebne są odpowiednie rozwiązania systemowe, również na poziomie ministerialnym.

– Już w tej chwili wiadomo, że wycofanie chociażby gabinetów dentystycznych czy pielęgniarskich ze szkół nie było najlepszym posunięciem i spowodowało, że ta edukacja zdrowotna zaczyna się dużo później. A przecież powinno się zaczynać ją już w szkole, od najmłodszych lat. Są lekcje biologii, lekcje przyrody, które, niestety, są ucinane, a warto by było, żeby na nich również poruszać tematy związane ze zdrowiem – mówi Tomasz Sobierajski.

Celem Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani jest podnoszenie świadomości w zakresie edukacji zdrowotnej. Stąd pomysł na kampanię „Zdrowo Zaangażowani”. Skierowana do młodych ludzi akcja informacyjna na razie prowadzona jest w internecie i stanowi uzupełnienie akcji dla seniorów z cyklu „Przewietrz apteczkę!”.

– Badania pokazują, że często mówimy o zdrowiu, jednak nie zawsze w sposób merytoryczny i nie zawsze ma to przełożenie na rzeczywistość. Tak naprawdę każdego dnia podejmujemy kroki, które albo służą poprawie zdrowia, albo wręcz odwrotnie, bo mamy złe nawyki. Chociażby codzienna dieta czy codzienna aktywność to już jest zaangażowanie w nasze zdrowie – mówi dr n. med. Anna Staniszewska. – Chcemy zachęcać pacjentów, by wzięli zdrowie w swoje ręce.

To bardzo ważne, bo wyedukowany pacjent nie będzie korzystał z konsultacji lekarskiej przy każdej dolegliwości, a jedynie wtedy, kiedy będzie to naprawdę konieczne. Jednocześnie będzie też miał świadomość, że niewłaściwe lub zbyt długie przyjmowanie ordynowanych samodzielnie środków może być groźne dla jego zdrowia. Jak podkreśla Krzysztof Krajewski-Siuda, samoleczenie będzie się w Polsce rozwijać i to w dobrym kierunku ze względu na coraz szybszy dostęp do wiedzy i wzrost poziomu wykształcenia społeczeństwa.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria

Komentarzy 30 to “Polaku płać ZUS lecz się sam , a zostanie nam nawet 660 000 000 zł !! i co ZUS zrobi z tą kwotą ?”

 1. miziaforum said

  NO TO BYŁO BY UCZCIWE I DOBRE POD MAŁYM WARUNKIEM ŻE PŁACENIE NA ZUS BYŁO BY DOBROWOLNE

  A ONI PROPONUJĄ PŁAĆ POD RYGOREM KAR 45% SWOJEJ MIESIĘCZNEJ WYPŁATY

  I ZALECAJĄ , ALE NIE KORZYSTAJ

  NOSZ KU…… MAĆ

  NO ZOSTANIE IM 660 000 000 ZŁ KTÓRE NA PEWNO NIE PÓJDZIE NA TO ŻEBY SAMOLECZĄCYM SIĘ POLEPSZYĆ COKOLWIEK .

  A NA CO PÓJDZIE TA KWOTA …….:-) SAMI WIECIE PRAWDA !! BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ BIURWĄ Z NAMASZCZENIA PARTII CZYLI SZWAGROM KUREWKĄ I INNYM KUZYNOM

  Polubienie

  • Pelagia said

   od początku zatrudnienia opłacam zus. Przez cały ten czas (ok. 30 lat) tylko kilka razy „skorzystałam ” z pastwowej słuzby zdrowia, od 18 lat ani razu nie byłam na zwolnieniu, nawet jak miałam kilka razy wypadek. Brałam urlop i leczyłam rany w chacie na własny koszt, rehabilitacja własnymi ręcmi. powoli, ale skutek pozytywny. Ważne też jest, że stale stosuję profilaktykę ziołową. farmakoncerny wywalczyły, aby na opakowaniach ziół ani ulotkach informacyjnych nie podawać działania. podają tylko ładne obrazki i kto jest producentem i trochę bzdetów. Jest kilka olejków kt. mają działanie wielofunkcyjne, a jeden ma na pewno działanie przeciwrakowe. Oficjalna (zabójcza medycyna) pitoli, że to dlatego, bo mie ma dowodów na działanie ziół, także tego olejku. Bzdury. Przez wieki było wiadomo, a teraz nagle nie. Ten olejek (podpowiem, że chodzi o drzewo iglaste) jest dokładnie przebadany przez rosyjskie instytuty naukowe. no, ale rosyjskie to złe.Tak naprawdę, to każda zielenina jest dla nas korzystna. Poczytać Ożarowskiego

   Polubienie

  • tom said

   A ja właśnie korzystam i mało tego jak mam czas to idę na wizytę kontrolną dajmy na to do chirurga taki problemik z lokciem ważne żeby nie minęło pół roku od ostatniej wizyty potrzeba do okulisty to jedyne pół roku wcześniej rejestracja i kontrolne badanie wzroku jak znalazł dentysta co się da na nfz znajoma dentystka, jeśli sie da to tylko nfz toż do kur nędzy za to płacimy i jeśli jest opcja to wykorzystać ten skurwiały system w ten czy inny sposób to trzeba może się to wszystko prędzej rozpitoli

   Polubienie

 2. miziaforum said

  Polubienie

 3. mentronik said

  Ktos tu klamie

  Wojciech Olszanski alias Pan Jablonowski z emisjatv

  https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiHqI-cobHMAhWCKywKHYXdCLEQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.skene.pl%2Fosoba%2F1948%2FWojciech-Olszanski&psig=AFQjCNEGZncvDa1HKfRM_2zAn0S_Gs8rZQ&ust=1461929957791336

  Polubienie

 4. Roy said

  Ciekawy blog , kopalnia starych artykułów które można wstawiać praktycznie co dzień jako komentarze aktualnych wydarzeń i afer , jasnowidz ?

  Polubienie

 5. Elsa said

  A tym q.wa ciągle mało
  http://niewygodne.info.pl/artykul6/02989-Poslowie-po-cichu-szykuja-sobie-podwyzke.htm

  Polubienie

 6. Elsa said

  http://prawy.pl/30560-unijne-prawo-stanowi-zagrozenie-dla-praw-podstawowych-gwarantowanych-przez-konstytucje-rp/

  Polubienie

 7. heniu said

  ja stracilem wiare w pis 3 miliony dzieci jest pozbawionych 500+
  a co gorsze ludzie o dochodach ponad 20000 majac 3 dzieci dostaja 1000 zl

  a np rodzina z 1 dzieckiem o dochodach 3000 nic nie dostaje coto ma byc?

  Polubienie

 8. mirek said

  A wam lewaki o takich rzeczach mozna mowic? przeciez musimy miec silne panstwo a podatki musza byc wysokie. No jak mozecie tak mowic przeciez mamy darmowa sluzbe zdrowia, bedziecie brac wyso9kie emerytury….kilka postów niżej kilka osób kłocilo sie ze mną ze podatki musza byc wysokie 😀

  Polubienie

 9. Konarski said

  PRZEMOWIENIE ŁAWROWA DO POLAKOW

  Oczywiście..,możecie polscy koledzy ściągnąć obce wojska pod naszą granicę,nastawiać rakiet ile wasza słowiańska bratnia dusza zapragnie..,to „wasz wybór” ..,ale pamiętajcie: Jeżeli nasz amerykański partner prewencyjnie zaatakuje,co ma w zwyczaju czynić(pewnie nawet bez konsultacji z polską generalicją,co by nie dziwiło..lub gdyby pusta rakieta name:”kakaja reakcja” „przypadkiem”spadła choćby metr na naszą stronę..,to wiedzcie..,że nie pomoże wtedy tłumaczenie podobne Kwaśniewskiemu jak po Iraku „Amerykanie nas oszukaaaaali” …..

  Dalej–> http://interesariusz.neon24.pl/post/131310,quo-vadis-27-04-2016r-wojna-o-nasze-dusze

  Polubienie

 10. Konarski said

  Czy Polacy winni są do zwrotu – jakieś pieniądze lub majątki Żydom, Judajczykom?

  Viktor Orban – Islamizacja jest na Węgrzech zabroniona Konstytucyjnie!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: