Miziaforum's Blog

„Insha Allah – Krew Męczenników” wywiad z Witoldem Gadowskim

Posted by miziaforum w dniu Kwiecień 12, 2016


Zamieszczam fragmenty wywiadu z Witoldem Gadowskim, reżyserem filmu „Insha Allah – Krew Męczenników”, który zostanie wyemitowany w TVP 1 13 kwietnia o 22.15. Wywiad przeprowadził dla Wirtualnej Polski Jan Wójcik z Euroislam.pl.

Jan Wójcik: Codziennie czytam informacje na temat tego, co wydarza się w tamtym rejonie, ale nie czułem znużenia oglądając pański film. Jak udało się zrobić film dokumentalny, który trwa prawie dwie godziny i cały czas trzyma w napięciu?

Witold Gadowski: Staraliśmy się go zrobić prawdziwie, o tym, co widzieliśmy, bo nie pretendujemy przecież do tego, żeby mieć wszechwiedzę na temat zjawiska. (…)

JW: Jednak inne wrażenie po obejrzeniu filmu jest takie, że on do końca nie wyjaśnia tego konfliktu. Może to właśnie rola reportażu, że przedstawia tragedię ludzi, splot różnych narracji dotyczących konfliktu w Syrii, ale mimo wszystko nie wynika z niego, poza potrzebą udzielenia pomocy humanitarnej, co jest przyczyną problemu i jak go rozwiązać?

WG: (…) Sytuacja jest niesłychanie zagmatwana. Jest tam kilka osi konfliktów. Podstawowa oś konfliktu jest taka, jak się to propagandowo przedstawia, to konflikt wolnego świata z Państwem Islamskim. Dobrze, możemy przyjąć, że taki konflikt istnieje, choć istnieje on głównie w amerykańskiej propagandzie. Ale mamy też do czynienia z prawdziwym konfliktem na linii Iran – Arabia Saudyjska. Dawnym konfliktem o prymat w świecie islamskim, który teraz narasta i właściwie przeszedł w fazę otwartej wojny, co widać w Jemenie.

Wreszcie mamy do czynienia z konfliktem Turcji – która rośnie w siłę – z jednej strony z Assadem, z drugiej z Kurdami, którzy zamieszkują południową Turcję i północną Syrię. Mamy do czynienia ze zmaganiami Stanów Zjednoczonych z a Rosją, o wyparcie Rosji całkowicie z Bliskiego Wschodu, bo trzeba pamiętać, że Syria to ostatni przyczółek Rosji w tym rejonie. Więc Rosja tutaj broni swoich wpływów. Oprócz tego mamy do czynienia z konfliktem sunnitów z szyitami w Iraku oraz z konfliktem pomiędzy wyobrażeniami Zachodu na temat idealnego państwa demokratycznego, a mentalnością ludów, które tam mieszkają (…)

JW: W filmie bardzo wyeksponowana jest rola Kurdów, którzy są jedyną mocniejszą siłą zwalczającą Państwo Islamskie, a jednak nie możemy im pomóc z powodu obaw Turcji przed powstaniem Kurdystanu. Tylko co z Turcji za sojusznik NATO, skoro blokując dostawy broni dla Kurdów ostatecznie przyzwala, żeby na końcu ginęli ludzie w Europie?

WG: Turcja gra na własnych skrzypcach. I tutaj już zupełnie nie możemy patrzeć na ten kraj przez pryzmat tego, że jest członkiem NATO, czy że kiedyś aspirowała do członkostwa w Unii Europejskiej. To są dla Erdogana puste gesty. Erdogan prowadzi własną politykę z dużym sentymentem wobec Imperium Osmańskiego. Z niewypowiedzianymi dążeniami do restytucji wpływów tureckich na terenie dawnego sułtanatu. To główny wektor tureckiej polityki. (…) My mało o tym wiemy, ale dzisiaj (…) seriale tureckie są oglądane przez wszystkich. Starają się zawładnąć wyobraźnią muzułmanów, świadomością i robią to najlepiej z wszystkich, dlatego że przygotowywali się do tego od dawna. (…) Unia Europejska prosi, błaga na kolanach Turcję, żeby ta powstrzymała falę imigrantów. Turcja znalazła sobie znakomitą broń do rozprawy z Unią Europejską i do wywierania nacisków na nią. Takich gangsterskich nacisków z wymuszaniem reketu.

JW: No właśnie, a jak ta pomoc humanitarna powinna się odbywać? Jednak głównym bohaterem filmu są męczennicy, ludzie, którzy cierpią z powodu całego konfliktu, nie tylko Państwa Islamskiego.

WG: Pierwszą zasadą pomocy powinna być pomoc na miejscu. A więc wywieranie nacisku na rządy państw zachodnich, żeby wreszcie rozprawić się z Państwem Islamskim, bo to nie jest takie trudne militarnie. I po drugie, dostarczać tam tę pomoc, którą chcemy im przekazywać, żeby oni mogli tam żyć.

JW: Była też koncepcja tworzenia stref bezpieczeństwa. Mówiono o Rożawie. U pana w filmie Kurdowie mówią, że przyjmują chrześcijan, opiekują się nimi, a nawet szkolą do walki.

WG: Tak, rzeczywiście Kurdowie byli tymi, którzy spowodowali powstanie chrześcijańskiej milicji Sutoro. To nie jest duży oddział, ale znaczący, jeżeli chodzi o symboliczne istnienie. To są milicje, które chronią kilka wiosek. (…) O ile Kurdowie Barzaniego prowadzą jakąś dojrzałą politykę zagraniczną i w miarę ustabilizowali swój cel, którym jest powstanie niepodległego Kurdystanu w Północnym Iraku, to bojownicy marksistowscy z YPG nie mają pojęcia o tym, czego mogliby żądać i jakie prowadzić działania. Są jak dzieci we mgle. Bardzo bojowi, bardzo odważni, ale bardzo idealistyczni marksiści, mało pragmatyczni. A to ich zgubi, bo Turcja poradzi sobie z nimi bardzo łatwo, ponieważ rozgrywa ich za pomocą swoich służb. A teraz nałożyło się na to działanie rosyjskie. Do YPG przyjechali instruktorzy rosyjscy, którzy uczą ich walki z państwem tureckim, co skończy się bardzo źle. Rosja ich wykorzysta, a Turcja ich wymorduje.

JW: Obserwując prognozy ONZ dotyczące wzrostu demograficznego w sąsiedztwie Europy i słabego rozwoju gospodarki w tym rejonie, cały czas mam wrażenie, że ta fala imigrantów i uchodźców, którą teraz widzimy, to mało w porównaniu z tym, co nas może czekać w następnych dekadach. Jak możemy temu przeciwdziałać?

WG: Europa powinna wreszcie zrozumieć, że interes Europy i Stanów Zjednoczonych nie jest tożsamy. To Stany Zjednoczone odpowiadają za rozbicie bariery ochronnej w Afryce Północnej. Co nazywam barierą ochronną? Dyktatury, które tam rządziły i stanowiły barierę przed imigracją biednych ludzi do bogatej Europy. Maroko, Algieria, Tunezja, Libia, Egipt i Syria stanowiły taki pierścień, który nie przepuszczał imigracji z Afryki. Teraz Stany Zjednoczone do spółki z Francją, nieświadomą swoich działań, rozbiły tę barierę w tym ciągu tzw. Rewolucji Jaśminowych i różnych innych. No i mamy efekt. Bariera ochronna pękła, imigracja ruszyła. (…)

JW: Prowadził pan rozmowy z terrorystami. Czy w przypadku terrorystów islamskich prawdziwe jest stwierdzenie, że „to nic nie ma wspólnego z islamem”?

WG: Gdybym tak powiedział, to bym skłamał. Każdy, kto tak mówi, kłamie. (…) Nie można powiedzieć, że Państwo Islamskie jest bluźnierstwem, bo nie jest. Jak czytamy sirę, hadisy i Koran, to tam mamy wskazania do tego, co robi Państwo Islamskie. (…)

JW: Część tych samych rzeczy, które robi Państwo Islamskie, zgodnie z regułami tamtejszego prawa robi też Arabia Saudyjska.

WG: Tak. Rzecz kryje się w prawie szariatu. (…) Arabia Saudyjska jest złagodzoną wersją Państwa Islamskiego.

JW: To patrząc teraz od drugiej strony – w filmie pokazuje pan tych muzułmanów, którzy walczą z Państwem Islamskim, Kurdów, którzy zapewniają opiekę chrześcijanom, jaki jest wobec tego pana stosunek do inicjatywy zakazania islamu w Polsce?

WG: Uważam to za rzecz niemądrą. Na świecie jest półtora miliarda wyznawców islamu. Jak możemy zdelegalizować, jako pierwsze państwo w świecie, religię, którą wyznaje półtora miliarda ludzi? Po drugie, jeżeli chcemy, żeby bomby zaczęły wybuchać w Polsce, to zdelegalizujmy islam. (…) Mam bardzo dobre związki z wyznawcami sufizmu, mam kilku przyjaciół i zgadzam się z nimi, że sporo nas łączy w ich interpretacji islamu. Więc zdelegalizować islam to zakazać też praktyk sufickich. To całą tę myśl religijną islamu sprowadzić do Państwa Islamskiego i terroryzmu. (…) To może stworzyć podziemie, terroryzm. Wydaje mi się, że istnieją takie odmiany islamu, z którymi można rozmawiać.

JW: Na pokazie wspomniał pan, że problem jest w islamizmie.

WG: Tak, w ideologii, która opiera się na religii. (…)

Pełna wersja wywiadu: http://wiadomosci.wp.pl/

Komentarzy 16 to “„Insha Allah – Krew Męczenników” wywiad z Witoldem Gadowskim”

 1. miziaforum said

  Koczujący w obozach przejściowych w Serbii migranci uważają, że to Angela Merkel jest odpowiedzialna za ich sytuację, ponieważ zwabiła ich do Europy kłamstwami.

  Rozczarowani imigranci najchętniej pociągnęliby ją do odpowiedzialności za panujący obecnie chaos migracyjny. Ryzykowali swoim życiem i życiem swoich dzieci licząc na obiecywane przez Merkel ciepłe przyjęcie, a tymczasem napotkali druty kolczaste, policję i coraz bardziej wrogie nastroje w Niemczech i Europie.

  Dziennikarze Express.co.uk odwiedzili cztery obozy w Serbii, gdzie imigranci żyją w dość podłych warunkach marząc o lepszym życiu. Czują się rozczarowani, ponieważ Merkel ponad rok temu w swoim słynnym przemówieniu obiecała, że Syryjczycy będą przyjmowani Niemczech z otwartymi ramionami. Tysiące migrantów ruszyły w kierunku UE, jednak okazało się, że inne kraje członkowskie wcale nie podzielają entuzjazmu Merkel wobec tzw. uchodźców. W efekcie znaleźli się oni na ziemi niczyjej. Narastają napięcia w obozach przejściowych, a mieszkający w nich coraz bardziej sfrustrowani migranci często ścierają się z policją. Mimo wszystko napływ migrantów nie ustaje, wielu z nich wyprzedaje dobytek, żeby opłacić przemytników i wiele łodzi tonie w Morzu Egejskim i Śródziemnym.

  Mohibar Njar przybyła z Syrii z mężem i synami po przekazaniu przemytnikom 7 000 dolarów. Czuje się oszukana przez Merkel, która „najpierw otworzyła drzwi, a zaraz potem je zamknęła”. Jej rodzina wiele przeszła, żeby znaleźć się w bezpiecznych i bogatych Niemczech, a nie w obozie przejściowym w Serbii, gdzie życie przypomina raczej wegetację niż obiecany raj.

  Inna kobieta, pragnąca zachować anonimowość 26 – latka przybyła do Europy z czteroletnią córką. Wspomina, że całą drogę towarzyszył jej lęk, ponieważ zdawała sobie sprawę, że wielu migrantów umiera po drodze, a na samotną kobietę czeka jeszcze więcej niebezpieczeństw. Przewoźnicy kazali im wyrzucić kamizelki ratunkowe, żeby zmieściło się więcej osób. Jest w obozie już od dwóch miesięcy i nie wie, co z nią dalej będzie. „Nikt nie jest w stanie udzielić nam żadnej informacji” – mówi i dodaje, zwracając się do Merkel: „Po co to wszystko robiliśmy, skoro pani teraz mówi coś innego niż przedtem? Wyruszyliśmy, bo pani nam powiedziała, że możemy”.

  Polubienie

  • KrisT said

   czuja się oszukani? to niech idą z skargą do przemytnikow! dlaczego normalnie bez łamanie prawa, legalnie nie przybyli do europy?
   skoro ich makrela zapraszała to dlaczego dawali przemytnikom 7tysi na nielegalne przekraczanie granic?
   jesli maja pretensje to do siebie samych i przemytników!
   a jak się nie podoba to poprostu wypiedalać z powrotem do siebie!

   7tyś euro/dolarów powiedzcie która polska rodzina ma takie oszczędności?zyjac od 10 do 10tego?

   Polubienie

   • mirek said

    W ich krajach stosują zachety w tv..mozesz sprzedac swój dom w jakim nie byłby stanie i wyjechac do cudownej Europy. Pokazuja sciane gdzie wylatuja pieniadze, panstwo daje pieniądze i nic nie trzeba robic. Oni sa tylko wykorzystywani. Zydzi doskonale wiedza ze oni nigdy sie nie zasymiluja. Teraz portale pokazuja ich okrucienstwo, ale zaden nie pisze o zydach i sprzedajnych politykach

    Polubienie

 2. greg said

  halo mizia wez usun kilka filmow konarskiego ze strony o policji mordujacej inwalide bo to powazna sprawa oni go naprawde zadusili na tym balkonie

  Polubienie

 3. mirek said

  dziel i rządz stara domena zydów. narpiew sprowadzono nam imigrantów i dalej to robia, walą ich nam na sile. Jesli chodzi o imigrantów to zydowskie banki stosują dla nich zachety, mozna w ich kraju sprzedac swój szałas ( za bardzo duze pieniadze) a w tv non stop zachecaja w reklamach, zeby wyjechac do europy. Teraz te niby wszystkie zamachy to muzułmanie, a prawda jest taka ze stoja za nimi zydzi. Muzułmanie z nami, a my z nimi…a zydzi beda robic swoje, czyli dalej nas wykorzystywac i okradac. Tu wywiad z syryjczykiem który twierdzi ze w Judeopoloni dziala 40 tys agentów Mosadu i to my im placimy pensje https://www.youtube.com/watch?v=m7DGjyRHtZg

  Gdyby nie zydzi Europa dalej była by biała!

  Polubienie

 4. miziaforum said

  Polubienie

 5. greg said

  to jest bardzo powazna sprawa jesli ich sie wpusci do polski to albo przejscie na islam i pieklo albo sciecie glowy i niebo tylko taki wybor zostanie

  Polubienie

 6. Pelagia said

  http://www.anti-defamation.org/rdiplad/petycje/petycja-do-europarlamentarzystow-z-po-w-sprawie-rezolucji-o-sytuacji-w-polsce/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: