Miziaforum's Blog

W poniedziałek rusza proces w sprawie afery Amber Gold

Posted by miziaforum w dniu Marzec 21, 2016


pytanie wstępne od M/F czy zostanie poruszony bardzo istotny wątek DONALDA TUSKA I Józefa BĄKA

link – Józef Bąk ….. a śledztwo A.B.W ?

https://miziaforum.wordpress.com/2013/03/08/jozef-bak-homoseksualny-kochanek-szefa-amber-gold-material-sledztwa-dziennikarskiego-tvn-superwizjer/

Rusza proces ws. afery Amber Gold

W poniedziałek rusza proces w sprawie afery Amber Gold. Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku staną były prezes spółki Marcin P. i jego żona Katarzyna P., oskarżeni m.in. o oszustwo znacznej wartości i pranie brudnych pieniędzy.

27.11.2015, Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ. Sprawa Amber Gold /Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER /East News
27.11.2015, Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ. Sprawa Amber Gold

Proces odbywać się będzie w największej sali gdańskiego sądu.

Rozpoczęcie procesu planowane jest na godzinę 9.00. Rozprawa ma trwać sześć i pół godziny. W poniedziałek oraz na drugiej rozprawie w czwartek sąd zamierza przesłuchać oboje oskarżonych. Na kolejne będą wzywani świadkowie.

Rygorystyczne kontrole

Ze względów bezpieczeństwa otwarte będzie jedno wejście do budynku. Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski poinformował PAP, że zastosowanie szczególnych środków ostrożności podyktowane jest dużym zainteresowaniem procesem.

Prowadzona będzie wzmożona kontrola osób i przedmiotów – toreb, teczek i bagaży. Wydano wszystkie 20 kart wstępu dla dziennikarzy, którzy zamierzają obsługiwać proces. Dla publiczności, która będzie także potrzebować wejściówek, przewidziano na sali 80 miejsc.

Prawie 430 świadków

Według prokuratury, Marcin P. i Katarzyna P. oszukali niemal 19 tysięcy osób na kwotę ponad 851 mln złotych.

W akcie oskarżenia prokuratura uznała, że przed sądem powinno się przesłuchać prawie 430 świadków. Natomiast wniosek o przesłuchanie wszystkich pozostałych pokrzywdzonych został złożony przez obrońcę oskarżonego Marcina P.

Postępowanie sądowe ws. afery Amber Gold ma się toczyć 2-3 razy w tygodniu. Na marzec wyznaczone zostały trzy, a na kwiecień dziewięć terminów rozpraw – ostatnia, jak na razie, przypadnie 22 kwietnia.

Proces przeciw Katarzynie i Marcinowi P. będzie rozpoznawany w składzie jednego sędziego. Jednocześnie, na wypadek jego niedyspozycji, wyznaczony został także sędzia zapasowy.

Oskarżony ma obrońcę z urzędu, a oskarżona z wyboru.

Oskarżyciele posiłkowi

Pod koniec grudnia 2015 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował ograniczyć liczbę oskarżycieli posiłkowych występujących w sprawie do 10. Będą nimi: Komisja Nadzoru Finansowego oraz 9 osób fizycznych. Jako kryterium wyboru oskarżycieli posiłkowych sąd przyjął kolejność złożonych oświadczeń. O status czynnego udziału w procesie Amber Gold w postaci oskarżyciela posiłkowego wnioskowało do sądu 148 osób, w tym m.in. Stowarzyszenie Pokrzywdzonych przez Amber Gold oraz syndyk masy upadłości spółki Józef Dębiński.

Jak wyjaśnił rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski, dopuszczenie przez sąd do udziału w sprawie wszystkich 148 osób spowodowałoby brak możliwości sprawnego przeprowadzenia postępowania sądowego, a nawet paraliż mającego się rozpocząć procesu.

Akt oskarżenia

Akt oskarżenia z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, liczący prawie 9 tys. stron, wpłynął do gdańskiego sądu pod koniec czerwca 2015 roku.

Według prokuratury Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Zostali także oskarżeni m.in. o działalność parabankową i pranie brudnych pieniędzy, które wyłudzili od klientów spółki.

Marcin P. na proces oczekuje w areszcie w Gdańsku, do którego został przewieziony w sierpniu z aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Z uwagi na zapewnienie mu bezpieczeństwa przebywa on w jednoosobowej, monitorowanej celi.

Katarzyna P. natomiast przebywa w areszcie śledczym w Grudziądzu, gdzie działa oddział położniczo-ginekologiczny oraz są warunki do opieki nad dziećmi. Według doniesień mediów, oskarżona podczas wcześniejszego pobytu w areszcie zaszła bowiem w ciążę.

Według prokuratury, Katarzyna i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. W sumie Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia.

Piramida finansowa

Oskarżeni w trakcie śledztwa nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień, bądź składali je sprzeczne z prokuratorskimi ustaleniami. W śledztwie, prowadzonym wspólnie z ABW, przesłuchano prawie 20 tys. świadków, a akta sprawy liczą ponad 16 tys. tomów.

Według prokuratury, spółka Amber Gold była tzw. piramidą finansową, a oskarżeni bez zezwolenia prowadzili działalność polegającą na gromadzeniu pieniędzy klientów parabanku.

Zdaniem śledczych, klienci od początku przy zawieraniu umów byli wprowadzani w błąd co do sposobu przeznaczenia zainwestowanych przez nich pieniędzy – zapewniano ich, że za pieniądze kupowane będzie złoto, srebro lub platyna, co potwierdzać miały wystawiane certyfikaty. Lokaty rzekomo miały być ubezpieczone i gwarantowane przez Fundusz Poręczeniowy AG, na który klienci musieli wpłacać 1 proc. wartości każdej lokaty.

Obok oszustwa znacznej wartości oskarżonym zarzuca się także pranie pieniędzy wyłudzonych od klientów parabanku. Oskarżeni wielokrotnie – według śledczych – przelewali je na różne konta bankowe m.in. spółek grupy Amber Gold oraz innych podmiotów i osób.

Jak ustalono, ostatecznie zainwestowane pieniądze przed upadkiem spółki odzyskało zaledwie ok. 3 tys. z prawie 19 tys. jej klientów – w sumie było to niemal 291 mln zł.

Rozmaite wydatki

Katarzyna i Marcin P. pieniądze pozyskane z lokat wydawali na rozmaite cele – m.in. na finansowanie linii lotniczych OLT Express (nieistniejący już przewoźnik, w którym głównym inwestorem była Amber Gold) przeznaczono prawie 300 mln zł. Część dochodów szła też na wynagrodzenia. Ustalono, że z tego tytułu oskarżeni wypłacili sobie 18,8 mln zł.

Marcin P. przebywa w areszcie od sierpnia 2012 roku, Katarzyna P. została aresztowana w połowie kwietnia 2013 roku.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 roku, a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 roku firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

 

Komentarzy 5 to “W poniedziałek rusza proces w sprawie afery Amber Gold”

 1. miziaforum said

  2 minuty temu proces przerwano
  Afera Amber Gold. Alarm bombowy tuż przed rozpoczęciem procesu

  Alarm bombowy na sali sądu w Gdańsku. To właśnie tam miał ruszyć proces w sprawie afery Amber

  Polubienie

 2. AQQ said

  Balcerowicz w 1989 jako wcześniejszy lektor KC PZPR powiedział w TV. „Teraz będziemy stosować anty-Janosikowskie hasło, zabierać biednym i dawać bogatym” (to fakt do sprawdzenia). Wcześniej był członkiem Rady Nadzorczej FOZZ, największego przekrętu finansowego. Jako minister w rządzie Mazowieckiego wprowadził ustawę o stałej sztucznej wartości dolara na wysokości 9,5 zł na okres 2 lat co spowodowało krach polskiej gospodarki.
  W tym samym czasie podniósł oprocentowanie w bankach na poziomie 80% ! Wcześniej przy oprocentowaniu 8 % umożliwił zakładom pobranie kredytów i w ten sposób jeżeli zakład pobrał kredyt np. 4 mln zł to po miesiącu okazało się, że nie jest w stanie go spłacić. W ten sposób zakłady padały masowo.
  W czasie jego dwuletnich „rządów” upadło 45 % polskich przedsiębiorstw. Każdy zakład, który ogłaszał upadłość mógł być zakupiony za 10 % wartości księgowej . (nie rynkowej). Tak uwłaszczała się nomenklatura na majątku publicznym, ‘zgodnie z prawem” przez nich ustanowionym dla siebie. Inne niezliczone afery Balcerowicza to, spirytusowa, papierosowa, samochodowa i te inne, nigdy nie rozliczone.

  Balcerowicz bronił OFE jak lew, ponieważ sam wprowadzał OFE ( złodziei z UW Bank światowy wziął na etat, żeby nie było podejrzeń o łapówki, a złodziejom z AWS-u obiecał synekury przy OFE i słowa dotrzymał).
  OFE to pomysł Banku Światowego na grabież Polski. I Balcerowicz o tym wiedział. W ten sposób wyprowadzono z Polski kilkadziesiąt miliardów zł.
  To on utrzymał przez ponad rok sztywny kurs dolara, dzięki czemu złodzieje z całego świata mogli – naszym kosztem – zarobić miliardy. I dzięki temu kursowi mógł wzrosnąć import z Zachodu i wzrosnąć polski dług państwowy (dzisiaj 2 biliony zł ). To wreszcie on był zagorzałym zwolennikiem „prywatyzacji”, w której za grosze poszły WYŁĄCZNIE DOCHODOWE polskie przedsiębiorstwa ! To wreszcie on – „liberał” – ADMINISTRACYJNIE zlikwidował PGR-y, dające 35% produkcji żywności, by dać miejsce przeterminowanej żywności z Zachodu. O tragediach ludzi tam pracujących nie wspomnę.

  Przyczyniła się też do tego poprzednia ekipa rządzącą wpierana przez Komorowskiego.
  27 grudnia 2013r. – Ustawa o Zmianach OFE
  1 czerwca 2012r – Ustawa „67”. Podwyższenie wieku emerytalnego
  24 luty 2014r. – Ustawa o Bratniej Pomocy
  Ponadto:
  Komorowski w ciągu 5 lat podpisał 13 ustaw wprowadzających 21 nowych podatków.
  Komorowski poparł sprzedaż lasów państwowych w celu sfinansowania żydowskich roszczeń majątkowych (bezprawnego haraczu) wycenianych na 65 miliardów dolarów!!!
  List Komorowskiego z Jedwabne z 10 lipca 2011r., w którym obciążył winą za zbrodnie hitlerowskich Niemiec naród Polski. „naród musi zrozumieć, że był także sprawcą” napisał Komorowski.

  Bucholc szwagier Święcickiego, zięć Gerszona Szyr [Eugeniusz] -był zastępcą Minca i ministrem w rządach: Cyrankiewicza, Piotra Jaroszewicza, Edwarda Babiucha, Józefa Pińkowskiego i Wojciecha Jaruzelskiego.
  reszta powiązań CASE, KOD
  https://gloria.tv/media/YbxW6xY1wJchttps://gloria.tv/media/YbxW6xY1wJc

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: