Miziaforum's Blog

Polskie władze przekroczyły Rubikon pisze „Sueddeutsche Zeitung”

Posted by miziaforum w dniu Grudzień 24, 2015


Komentatorzy największych niemieckich gazet krytykują w czwartek nowy polski rząd, zarzucając mu, że niszczy państwo prawa. „Władze definitywnie przekroczyły Rubikon między systemem wolnościowym a autorytarnym” – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

„Do nauk wyciągniętych z historii Europy należy refleksja, że sprawowanie władzy prowadzi do nadużycia władzy. (Władza) musi być kontrolowana i podzielona” – czytamy w komentarzu opublikowanym w „SZ”.

„Nowy polski rząd, kierowany przez swego „spiritus rector” Jarosława Kaczyńskiego, natychmiast rozpoczął przebudowę Polski w państwo, w którym władza przestała być podzielona i kontrolowana, lecz została całkowicie skupiona w rękach Kaczyńskiego i jego nacjonalistycznej partii PiS” – ocenia autor komentarza Stefan Ulrich.

„Władze ostatecznie przekroczyły Rubikon pomiędzy systemem wolnościowym a autorytarnym” – pisze Ulrich. Jak podkreśla, władze „przeforsowały w Sejmie ustawę, której celem jest zablokowanie TK za pomocą nowych reguł postępowania”.

Komentator zwraca uwagę, że polski rząd usprawiedliwia swoje działania wynikającą z wyborów wolą narodu. „Zwycięstwo wyborcze legitymizuje sprawowanie władzy tylko w granicach państwa prawa. Kto idzie dalej, ten nadużywa woli narodu, by podporządkować naród swojej dyktaturze” – czytamy w „SZ”.

Ulrich o możliwości zawieszenia polskich praw członkowskich

„Politycy PiS liczą widocznie na to, że złamanie przez nich tabu pozostanie w Europie bez konsekwencji. Uważają, że trapiona problemami UE nie będzie chciała stawić czoła kolejnemu dużemu kryzysowi” – pisze Ulrich.

Gdyby rzeczywiście tak się stało, oznaczałoby to katastrofę porównywalną ze „stopieniem europejskiego reaktora atomowego”. „Europa straciłaby swoją tożsamość i nie powinna w takim przypadku nigdy więcej występować w świecie jako orędowniczka demokracji i prawa” – czytamy w „SZ”.

„UE musi szybko odpowiedzieć” – pisze Ulrich. Parlament Europejski „mógłby bez zwłoki zwołać nadzwyczajne posiedzenie i wdrożyć postępowanie na podstawie artykułu 7 traktatu UE, aby zawiesić polskie prawa członkowskie, jeśli rząd w Warszawie nie powróci do (zasad) państwa prawa”. „W ten sposób być może uda się nie dopuścić, by Polska – jeden z najważniejszych krajów członkowskich – straciła swoją wolność i by dalsze kraje UE przesunęły się w kierunku autokratyzmu” – pisze komentator „SZ”.

„UE musi działać” – pisze Reinhard Veser we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. „Pośpiech, z jakim narodowi konserwatyści w Polsce de facto wyłączyli TK w Polsce, sprawia, że można spodziewać się najgorszego” – kontynuuje komentator dziennika.

„Nie tylko treść ustawy, lecz także sposób przeforsowania jej w parlamencie, jest dowodem na nadużycie podstawowych norm demokratycznych i państwa prawa” – ocenia Veser.

„PiS wprowadzilo wyborców w błąd”

„FAZ” przyznaje, że Jarosław Kaczyński doszedł do władzy dzięki wolnym i demokratycznym wyborom oraz ma prawo do realizacji swego programu. „Jednak to, co czyni obecnie, nie ma nic wspólnego z normalną demokratyczną zmianą u władzy” – uważa Veser.  „O radykalnej przebudowie państwa, a mówiąc dokładniej: o pozbawionym skrupułów zawłaszczeniu go przez jedną partię, nie było mowy w kampanii wyborczej” – czytamy w „FAZ”. Zdaniem komentatora PiS wprowadził wyborców w błąd.

Jak zaznacza, słowa szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza o tym, że wydarzenia w Polsce wykazują cechy zamachu stanu, „nie świadczą o taktycznej roztropności”, lecz „merytorycznie są słuszne”.

Poprzez uchwalenie ustawy o TK niespełna dwa miesiące od przejęcia władzy działania rządu w Warszawie „osiągnęły jakość, wobec której UE nie może pozostać bierna”.

„Trzeba szybko sprawdzić, czy ustawa o TK jest zgodna z prawem unijnym, i trzeba szybko wyraźnie dać do zrozumienia, jakie skutki dla pozycji Polski w UE będzie miało dalsze naruszenie demokratycznych zasad – łącznie z pozbawienia prawa głosu” – czytamy w „FAZ”.

To groźba „ciężkiego kalibru” i „nie należy sobie życzyć, aby ją w ogóle wypowiadano”. „Zaniechanie działania może mieć jednak jeszcze gorsze skutki” – konkluduje Veser.

Do głosów domagających się ingerencji UE w sprawy polskie dołącza także „Die Welt” w komentarzu „Na drodze do narodowo-konserwatywnej dyktatury”. „W Polsce grozi ni mniej, ni więcej jak dyktatura, tym razem nie komunistyczna, lecz narodowo-konserwatywna” – pisze Dietrich Alexander.

„To bardzo źle dla Polski, a w dodatku jest naigrywaniem się z odwagi i ofiarności ludzi, którzy walczyli i zginęli w walce o polską demokrację”  – pisze Alexander. „To także zła sytuacja dla Niemiec i Europy” – dodaje.

Jego zdaniem „jedyna nadzieja w politycznej dojrzałości Polaków”. „Najwyższy czas, aby Komisja Europejska zainteresowała się wydarzeniami w Warszawie, tak jak czyni to w przypadku Orbana” – czytamy w „Die Welt”.

Z Berlina Jacek Lepiarz

taka narracja to jawna zapowiedź……. CO POZOSTAJE ????

ODDAC OSTATNIĄ SZANSE DLA TAK ZWANEGO ŚWIETEGO SPOKOJU

CZY ………….

12.STYCZNIA ROKU 2016 T.K MA NAGLE I NIESPODZIEWANIE DO PORZADKU DNIA PROCEDOWANIA WŁĄCZYC W TRYBIE NADZWYCZAJNYM ????

SPRAWE UNIEWAŻNIENIA WYBORÓW PARLAMENTARNYCH , CZYLI STWIERDZIC IŻ RZĄD PIS JEST NIELEGALNY PONIEWAŻ WŁADZE PRZEJĄ W WYNIKU NIEWAŻNYCH WYBORÓW …….

( taka informacja krąży w środowiskach biznesowych i urzedniczych w Polsce )

POTEM PÓJDZIE JAK Z GÓRKI …….. WŁADZE PRZEJMIE ………. PRZY POMOCY ZAPISÓW W TRAKTACIE LISBOŃSKIM …… NASTEPNIE UZURPATORZY – ZAMACHOWCY SPROWADZĄ BRATNIĄ POMOC ..

ZATEM CZY CZEKAC NA CUD …….. ZNACZY DAC CZAS NA PRZYGOTOWANIE ZAMACHU ….

CZY WYARESZTOWAC PREWENCYJNIE OSOBY UWIKŁANE W DZIAŁANIA – MAJĄCE NA CELU DOKONANIE ZAMACHU STANU PRZY POMOCY SIŁ ZEWNETRZNYCH

MYŚL !!!

 

Komentarzy 16 to “Polskie władze przekroczyły Rubikon pisze „Sueddeutsche Zeitung””

 1. Polubienie

 2. żarty si skończyły !!!! POBUDKA !!!

  Polubienie

 3. W CEK NATO zabezpieczono projekty interpelacji, które miały być składane przez opozycję! WIDEO

  Polubienie

 4. polskosc said

  UWAGA: Co się robi gdy atakuje stado psów?

  Należy jednego psa rąbnąć tak by spadł a inne uciekną z podkulonym ogonem.
  Nie należy ich wielu bić lekko, wystarczy przewodników stada.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: