Miziaforum's Blog

500 zł na dziecko – „wola boska czyniona rękami Tatarów”

Posted by miziaforum w dniu Listopad 26, 2015


Jak mawiał Ken Livingstone, czerwony mer Londynu, „gdyby wybory mogły coś zmienić, już dawno by ich zakazano”. Tylko, że kiedy Ken objął urząd po raz kolejny, to zgodnie ze swoją obietnicą od razu obniżył ceny biletów londyńskiego metra. Oczywiście nie o takich zmianach myślał, formułując swą gorzką maksymę, ale dobre i to, bo na ogół po wygranych wyborach obietnic nie realizuje się już żadnych.
Jeżeli PiS dotrzyma jednak choć części swych socjalnych, kampanijnych obietnic, to będą to zmiany poważniejsze niż zmiana cen biletów komunikacji miejskiej. Sztandarowy element programu wyborczego PiS – i zapewne ten, który przesądził o zwycięstwie partii Kaczyńskiego – to „500 zł na dziecko”.
Ustawa zakłada, że dodatek na dziecko ma przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko. Po 500 zł mają też dostać rodzice jednego dziecka, o ile dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł (w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne, próg ten wyniesie 1200 zł). W przypadku tylko jednego dziecka stosować się będzie zatem kryterium dochodowe wyższe niż to stosowane w pomocy społecznej.
Całkowity koszt tego programu idzie w miliardy złotych, szacowany jest na 15-20, nawet 30 mld. Jest to kwota na tyle duża, że nie da się jej znaleźć w obecnym budżecie i wymusza sięgnięcie do naprawdę „głębokich kieszeni”. Realizacja tego postulatu wiąże się więc z opodatkowaniem korporacji tak handlowych (podatek obrotowy), jak i bankowych (podatek bankowy).
Jak prawica ukradła nam budżet
Bardzo długo liberałowie sądzili, że „500 zł na dziecko” to obietnica, która umrze wraz z końcem kampanii wyborczej. Dotychczas żadna władza w Polsce nie odważyła się zamachnąć na przywileje kapitału do maksymalizacji i repatriacji (transferu zagranicę) zysków. Teraz, kiedy realizacja tego postulatu zaczyna przybierać realne kształty, prawica gospodarcza atakuje ten pomysł z całą zaciekłością. Petru, który wszedł do sejmu aby pilnować bankowego interesu, porównuje zwiększenie zasiłków na dziecko z rozrzucaniem pieniędzy z helikoptera. Nic dziwnego, jego zadanie polega bowiem na niedopuszczeniu do opodatkowania olbrzymich zysków korporacji bankowych.
Z kolei wielu polityków PO i nie tylko uważa, że rodzice takie zasiłki przepiją. Łatwo bowiem ulec stereotypowi, w myśl którego rodziny wielodzietne to patologia, choć – o ile dobrze pamiętam – poprzedni prezydent ma pięcioro dzieci, dobrze zarabia i pije o wiele mniej niż taki np. Kwaśniewski, który zadowolił się tylko jednym dzieckiem.
Stawianie tezy, że dzietność wiąże się ze skłonnością do butelki, jest co najmniej ryzykowne, choć stereotyp taki ustawa najwidoczniej zakłada i uprzedza, wprowadzając zapis, że w przypadku „marnotrawienia” środków zasiłek ten może być odebrany na wniosek pomocy społecznej. PiS-owska ustawa nie odpowiada przy okazji na inne pytanie – dlaczego właściwie dzieci alkoholików mają być karane i w jaki sposób należałoby dobrze użyć tych pieniędzy – należnych przecież dzieciom, a nie pijącym czy niepijącym rodzicom – by dziecięce potrzeby zaspokajać mimo choroby alkoholowej rodzicieli.
Są i tacy, którzy będą argumentowali, że zasiłki rozleniwiają i że ludzie zechcą się nimi zadowolić, co skutkować będzie mniej energicznym poszukiwaniem pracy. Teza o demobilizującej roli pomocy społecznej jest nie do utrzymania w świetle światowych doświadczeń. W krajach skandynawskich aktywność zawodowa ludności jest o wiele wyższa niż w Polsce, gdzie zasiłki są szczątkowe, a biedni zmuszeni są uzupełniać deficyt budżetów domowych zaciąganiem lichwiarskich pożyczek. Dodatkowe pieniądze w kieszeni rodziców pozwolą im na jakieś bardziej sensowne planowanie wydatków i dadzą nowy impuls i energię do życia. Rodzina zobaczy światełko w tunelu, bo niskie zarobki uzupełnione zasiłkami na dziecko pozwolą się nareszcie bilansować, zaniechać niekorzystnego zapożyczania się lub podejmowania wyzyskującej pracy za śmieszne, groszowe wynagrodzenie.
No właśnie. Przedsiębiorcy mają prawo się niepokoić, bo podaż niewolniczej siły roboczej zmaleje. Stracą lichwiarze, którzy na dotychczasowej biedzie robili świetny interes. Stracą nawet banki, chociaż te najmniej, bo wzrośnie liczba ludności z bankową zdolnością kredytową.
Nie do przecenienia jest wreszcie efekt popytowy wpuszczenia na rynek 20 miliardów transferu socjalnego dla rodzin. Pozwoli to wzmocnić i tak już niezłą koniunkturę gospodarczą, zwiększyć sprzedaż i zatrudnienie.
Zasiłek niesprawiedliwości społecznej?
Program 500 zł na dziecko ma więc wiele zalet z punktu widzenia lewicowego, a nie prawicowego zespołu wartości. Jednak my, ludzie lewicy, mamy z nią pewien problem. Po pierwsze, w odróżnieniu od programów socjalnych, polityka prorodzinna dyskryminuje osoby ubogie – te niemające lub niechcące mieć dzieci. Po drugie, ten postępowy ogólnie rzecz biorąc program realizuje władza, które swe rządy zaczęła od nieskrępowanego łamania reguł demokracji, zmierzając do autorytarnej formy rządów.
Ustawa PiS stawia też przed nami inny dylemat, szczególnie ważny z punktu widzenia lewicy. Mimo, że wczoraj pojawiły się plotki o możliwej korekcie kursu, obowiązujący jej projekt nadal zakłada, że zasiłki trafią nie tylko do rodzin ubogich, ale również do mniej lub bardziej zamożnych, jeśli tylko te wychowują dwoje lub więcej dzieci. A więc te 500 zł nie powstrzyma procesu rozwarstwienia majątkowego, w najlepszym razie nieco tylko go spowolni.
Mimo tego uważam, że ludziom lewicy nie powinien spędzać snu z powiek wzgląd, że rodziny nie najbiedniejsze też na tej ustawie skorzystają. Pamiętajmy, że niezależnie od różnic dochodowych zdecydowana większość polskich rodzin i tak nie ma dziś żadnych oszczędności, więc uzupełnienie budżetów domowych na zaspokojenie potrzeb dzieci i tak jest wskazane. Słynna polska klasa średnia jest często tak zakredytowana, że dochód rozporządzalny, jaki zostaje jej na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, bywa często równie niski jak w rodzinach korzystających z pomocy społecznej. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że dajemy pieniądze ludziom zamożnym, skoro wzięli mieszkanie na kredyt. Tyle tylko, że w polskiej rzeczywistości nie ma alternatywy w postaci najmu po cenie niższej niż rata kredytu mieszkaniowego.
Polska w rękach Tatarów
Już teraz wyraźnie widać, że prawdziwym celem ustawy PiS-u nie jest czynienie zadość zasadzie sprawiedliwości społecznej, lecz coś zgoła innego – zwiększanie rozrodczości społeczeństwa polskiego. W myśl zasady narodowej, patriotycznej, że im większym narodem PiS rządzi, tym lepiej.
Czy Kaczyński wykupi tym przychylność ludu i wykorzysta ją do dalszego poszerzania swojej władzy? I dlaczego wcześniej – w ramach tradycyjnej, liberalnej gospodarczo demokracji burżuazyjnej minionych lat – jakikolwiek prospołeczny program z prawdziwego zdarzenia nie był w ogóle realizowany? Otóż na to drugie pytanie znamy już odpowiedź – liberałowie niczego nigdy ludziom nie dawali, bo wiedzieli, że utrzymywanie ich w biedzie i strachu przed utratą jakichkolwiek dochodów bardzo dyscyplinuje. Tymczasem poprawa warunków życiowych rodzi postawy roszczeniowe (które w Polsce są zresztą jak najbardziej uzasadnione). Ośmieleni poprawą sytuacji materialnej ludzie z pewnością upomną się wkrótce o wyższe płace i prawdziwą, wzorowaną na państwach zachodnich politykę społeczną.
Ale do takiej walki poprowadzić ich może jedynie lewica. A ta, pozostając dziś poza parlamentem, może się albo zradykalizować, albo zniknąć na dobre.

Piotr Ikonowicz

Komentarze 22 to “500 zł na dziecko – „wola boska czyniona rękami Tatarów””

 1. miziaforum said

  a mądrego to zawsze dobrze posłuchac…

  Polubienie

 2. krab said

  Może dzięki tym 500 zł/dziecko skończy się w Polsce handel dziećmi, które zabierano rodzicom ze względu na niskie dochody i oddawano do tzw. rodzin zastępczych, które w większości są biznesem a nie rodziną dla tych dzieci. Matka 3 czy 4 dzieci poradzi sobie jak będzie miała te dodatkowe pieniądze. Tylko znowu jakieś opóźnienia w wypłatach tych pieniążków.

  Polubienie

  • Marysia profesor..Marysia said

   Te 500 zlotych dostana rodziny o malych zarobkach i o duzych.Czyli tacy rodzice,ktorzy maja dochod przykladowo 2000 na rodzine 4-osobowa i tacy, ktorzy wykaza dochod 20000..Ciekawe prawo, a zwlaszcza sprawiedliwosc.Kolejna kosc niezgody prowadzaca w slepy zaulek i dalsze zadluzanie budzetu.

   Polubienie

 3. Anna said

  Dodatek na dziecko być MUSI bo za niskie są dochody nawet pracujących rodziców. 500 zł to uczciwa zapłata za przyszłe pokolenie, powinna być też nie tylko dla 800 zł na osobę w rodzinie ale i wyższej, w miarę możliwości państwa. Te dzieci będą kiedyś pracować na państwo i należy im się, żeby nie były głodne i wynędzniałe. Szkoły też niech się pochamują z wymaganiami bo uczeń musi mieć takie a nie inne wyposażenie a jak rodziców nie stać na wydumane pomoce to uczeń pałę dostanie, dyskryminacja finansowa.
  800 zł, zapłakać się można, najlichsze mieszkanko kosztuje 1000 zł.

  Polubienie

  • w said

   być MUSI – ?????????????
   Te dzieci będą kiedyś pracować na państwo – ???????????????
   należy im się – ????????????
   nie stać na wydumane pomoce to uczeń pałę dostanie – ???????????????
   pochamują z wymaganiami – ??????????????
   najlichsze mieszkanko kosztuje 1000 zł – ?????????????????

   Polubienie

  • Marysia profesor..Marysia said

   Niechze pracodawcy placa uczciwie za robote i niechze panstwo przestanie okradac narody i bez laski.Obejdzie sie bez dodatkow i panskiej laski.

   Polubienie

   • mironik said

    ta, ja się czyje jak w stanie wojennym, kartki, talony… bo to to jest to samo, 10 miesięczne kolejki nawet nie do lekarza a dopiero na badania…

    Polubienie

    • Marysia profesor..Marysia said

     Wydzielane minima placowe i minima bilogicznego przezycia ..gorzej ..oboz koncentracyjny..dla rasy panow maksimum , a dla wiezniow minimum..i do tego eutanazja ukryta i jawna..niedozywienie z braku srodkow na zakup zywnosci,ciagle dyspozyjce ograniczajace dostep do lecznictwa…to nic innego jak eutanazja zwana socjalnym i placowym minimum..do tego propozycje usmiercania staruszkow, bo ich leczenie zbyt kosztowne dla spoleczenstwa pod pretekstem tzw.prawa do godnego umierania…rasa panow nie ma ochoty umierac i prosic o smiertelna dawke trucizny..przeciwnie oni sobie wymieniaja wszystkie organy, ktore moga i lecza sie w najlepszych szpitalach przez najlepszych lekarzy..malo tego eksperymentuja z klonami ,embrionami, bo chca miec czesci wymienne , aby zapewnic sobie przedluzenie zycia..ludozercy..

     Polubienie

     • krab said

      A to mówi wódz loży B’nai B’rith – Loża Polin o przyszłości gatunku ludzkiego wg ich założeń i dążeń
      http://niezlomni.com/?p=25587

      Polubienie

      • Marysia profesor..Marysia said

       No i prawde powiedzial, do czego to wszystko zmierza..juz eksperymentuja na ludziach ..in vitro to nic innego jak takie eksperymenty, w ktorych grzebie sie w genach, wykorzystujac niemoznosc posiadania dzieci , bo tak zadecydowala natura..bezplodnosc nie jest choroba, ktora sie leczy..bezplodnosc wykorzystuje sie do medycznych eksperymentow, tworzac genetycznie modyfikowanego czlowieka..w anglii juz sie eksperymentuje cos innego , stosujac technike in vitro..otoz sztucznie zapladnia sie komorke jajowa technika in vitro plemnikami pochodzacymi od kilku dawcow …co to bedzie za istota..w tej zboczonej hameryce juz istnieja banki spermy, ktore proponuja okreslony przy doborze plemnikow wyglad przyszlego genetycznie modyfikowanego dziecka ( kolor oczu,wlosow)..homoseksualistow, ktorym daje sie prawo do zawierania malzenstw tez sie wykorzystuje do eksperymentow podobnie jak kobiety , ktorym sie placi za wynajecie macicy celem urodzenia dziecka parom homoseksualnym metoda in vitro…to jest handel zywym towarem..eksperymentowane w hitlerowskich obozach koncentracyjnych metody zmiany plci wykorzystuje sie, proponujac osobom z zaburzeniami chirurgiczne operacje i terapie hormonalne..na malpach potwierdzenia swoich tez nie moga zbadac, wiec eksperymentuja na glupich i naiwnych…a to wszystko wychodzi z tej zboczonej hameryki..przynajmniej czesci..pogonic to dziadostwo czym predzej..tak sie sklada, ze te wszystkie eksperymenty pochodza , od takich, co zrzucili futra he he..ludzie nie maja malpich genow…

       Polubienie

       • krab said

        Mało tego, dwie firmy, jedna w usa a druga w rosji, podjęły się w przeciągu maksymalnie 30 lat stworzyć sztucznego „człowieka”, jakiegoś humanoida, który powstałby ze sztucznej powłoki cielesnej i scanów intelektu, zachowań, rozumowania i wszelakich zachowań danego człowieka. Taki frankenstein na miarę XXI w.

        Polubienie

 4. AQQ said

  ad/dzieci. POKAZÓWA.
  Alarm w całym kraju wszczęła matka Fabianka N-a-d-o-ls-kie-go.
  rodzice: ojciec były antyterrorysta jednak bez wpływów w sądzie a mamusia ponoć zdrowo uchynięta wali w dziecko w otwartej ale b.bliska znajoma kopaczki z nieograniczonymi prawami wywalczyła nawet po 200zł od ojca za widzenie z synkiem!!!!

  Polubienie

 5. Fredro said

  Miziak wykrakałeś- mamy zamach w Polsce!

  W Internecie pojawił się nowy film propagandowy dżihady-stów z Państwa Islamskiego. Przygotowany przez Alhayat Media Center film trwa ponad 4 minuty i jest przygotowany bardzo profesjonalnie. Lektor, mówiący po angielsku, opowiada o Państwie Islamskim, jego ideałach i religii. Sporo miejsca poświęca również swoim wrogom, zwłaszcza Ameryce. Co jednak najbardziej szokujące, w filmie wymieniona jest (w formie grafiki) lista 60 państw, które są wrogami ISIS. Wśród nich znajduje się Polska! ZOBACZ!
  0
  [video src="http://cdn16.setv.smcloud.net/stream/video/converted/11971/the-islamic-state-22and-no-respite22-en_hd_6.mp4" /]

  Polubienie

 6. aser said

  bzdury i pierdoly kiedy wkoncu otrzezwiejecie i zrozumiecie ze isis to cia i mossad:)????

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: